Klíčový doplněk stravy pro zdraví kostí, objevila nová studie. Pomůže s artrózou, osteoporózou i dalšími onemocněními kloubů

Možná jste se již zamýšleli nad tím, co byste mohli udělat pro to, abyste měli zdravější kosti. Dle nové studie by mohlo stačit zařadit do jídelníčku tento doplněk stravy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uvažovali jste někdy nad tím, co můžete udělat pro to, abyste měli zdravější a vitálnější kosti? Většina lidí se nad tímto tématem moc nezamýšlí. Pravdou ovšem je, že zvláště starší osoby by si měly svých kostí hledět. A to už jen z toho důvodu, že během stáří dochází k úbytku kostní hmoty. Tento doplněk stravy by ale dle profesora Richard C. Baybutt mohl hodně pomoci.

Co se děje s kostmi během stárnutí

Každý stárne, to je prostě fakt, který nelze změnit. Během tohoto procesu dochází i k poklesu vitality. A konkrétně na kosti má stárnutí vliv takový, že nastává úbytek kostní dřeně, přičemž kvůli němu často vznikne osteoporóza.

Kosti jsou lámavější, nedokážou se již tolik chránit před vnějšími vlivy a není moc těžké způsobit si nějakou zlomeninu. Nejčastěji jsou zaznamenány zlomeniny obratlů a předloktí. Z toho všeho je tedy jasné, že zvýšená křehkost kostí není vůbec pěkná záležitost a je lepší se tomuto stavu snažit vyhnout, co to jen jde. Jak ale na to? Čím si můžete pomoci?

Nový výzkum byl zatím testován jen na potkanech

Hned na začátek je třeba podotknout, že ačkoliv jsou výsledky studie slibné, zatím se dá jen polemizovat o tom, že by tento doplněk stravy mohl pomoci i lidem. A o co se tedy jedná? Vypadá to, že olej z tresčích jater by mohl být více než prospěšný pro zdraví kostí. Studie publikovaná v časopise Nutriens zkoumala konkrétně potkany, jež trpěli na nedostatek vitamínu A. Kvůli tomuto nedostatku měli potkani abnormálně tlusté kosti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Při pravidelném podávání oleje z tresčích jater se jim ovšem opět vrátily do normálního stavu. Dle prvního autora studie, Richarda C. Baybutt, bude tento olej nejspíše prospěšný právě z toho důvodu, že obsahuje vitamíny A a D. Tento olej zároveň pomáhá tělu se vstřebáváním vápníku, který je pro zdravé kosti nadmíru důležitý. Výzkum je ovšem doopravdy zatím jen v počátcích. Není tedy zaručeno, že pokud ode dneška začnete každý den konzumovat olej z tresčích jater, uvidíte znatelný rozdíl, co se zdraví vašich kostí týče.

Co pro své kosti můžete udělat

Nehledě na to, zda je olej z tresčích jater účinný, existují i jiné potraviny, které vám mohou pomoci. Jako první jsou důležité samozřejmě ty, jež obsahují vápník. Dospělý jedinec by měl během dne přijmout 700 mg vápníku. Toho je ovšem těžké dosáhnout, pokud nepreferujete pestrou a vyváženou stravu. Do té můžete rozhodně zařadit mléčné výrobky, tofu, ořechy, chléb, sardinky s kostmi či zelenou listovou zeleninu, do které lze počítat brokolici a zelí.

Kromě těchto potravin je velmi důležité do těla dostávat také vitamín D. To už je trochu složitější vzhledem k tomu, že jej lze získat ze slunce. Ne každý má ale čas se slunit den za dnem, navíc v zimním období je to skoro nemožné. Je tedy dobré zvážit zařazení ověřených doplňků stravy s obsahem tohoto vitamínu. Vitamín D se nachází i v tučných rybách, jako je losos nebo makrela, či ve žloutcích.

Jaké znáte další tipy, jak udržovat vaše kosti v co nejlepší formě?

Zdroj: PubMed

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Zobrazit další články