Dožil se neuvěřitelných 150 let: Stačilo mu pít tento lidový nápoj

Pravidelná konzumace tohoto nápoje vám pomůže zachovat pevné zdraví a dožít se delšího věku. Tento starodávný lék by neměl chybět ve vašem jídelníčku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Thomas Parr byl anglický rolník, který se dožil neuvěřitelných 152 let a za svůj věk vděčí především svému životnímu stylu. Jak totiž sám potvrdil, téměř celý život jedl pouze namazaný sýr na hrubém chlebu a vše zapíjel kyselou syrovátkou. Díky této stravě si udržoval nejen jasnou mysl, ale také fyzickou sílu, která mu umožňovala pěstovat vinnou révu, orat půdu a pracovat na farmě i ve věku 130 let. Nápoj si získává oblibu i v dnešní době, kdy jej lidé začali pro jeho zdravotní vlastnosti opět užívat. 

Vlastnosti a zdravotní přínosy syrovátky

Syrovátka je jedinečný nápoj, který lze konzumovat ode dne narození až do velmi vysokého věku – je totiž velmi podobná mateřskému mléku, takže ji mohou pít i novorozenci. Skládá se z 1 % bílkovin a více než 93 % vody. Jejími hlavními složkami přitom jsou železo, mangan, sodík, zinek, fosfor, kobalt, draslík, měď, vitamíny a také hořčík. To vše navíc za cenu pouze 26 kalorií na 100 gramů, což z ní dělá skvělou volbu zejména pro ty, kteří se chtějí zbavit nahromaděných kil. 

Nejužitečnější nápoj pro poškozená játra

Zdravá játra jsou velmi důležitá pro celkové zdraví organismu. A právě syrovátka je nápoj známý jako účinný detoxikátor jater – proto se doporučuje zejména lidem trpícím jaterními chorobami. Důvodem je především skutečnost, že je také bohatý na beta-laktoglobulin, který tělu dodává aminokyseliny známé jako BCAA. Jedná se o nedílné aminokyseliny, o kterých bylo prokázáno, že pomáhají i při pokročilých jaterních onemocněních. Pokud se tedy potýkáte s podobnými problémy, rozhodně byste měli dbát na jejich zvýšený příjem.

Syrovátka obsahuje také alfa-laktalbumin, který dále obsahuje esenciální aminokyselinu zvanou tryptofan. Ta prokazatelně působí proti nespavosti a špatné náladě, takže jeho zvýšený příjem vám pomůže získat kvalitní odpočinek a udrží vás v dobré náladě. Stejně tak obsahuje imunoglobulin a laktoferin, které posilují imunitní systém a chrání tělo před toxiny a infekcemi. Pravidelná konzumace syrovátky může pomoci při rakovině, Parkinsonově chorobě, problémech se štítnou žlázou, roztroušené skleróze a chronických zánětech.

iZdroj fotografie: Freepik

Ideální nápoj při hubnutí

Syrovátku by měli pít také ti, kteří chtějí zhubnout, trpí vážnou nemocí nebo jsou neustále ve stresu – obsahuje totiž nezbytné elektrolyty, které hydratují tělo, dodají vám potřebné množství energie do každého dne, zlepšují funkci nervů a regulují hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Obzvláště důležitou částí jsou pak již zmiňované bílkoviny, které jsou důležité pro každého sportovce. Ty pomáhají urychlovat tvorbu svalů po tréninku, podporují spalování kalorií a potlačují chuť k jídlu. 

Lidový lék na zažívací potíže

Syrovátku si můžete připravit doma z čerstvého mléka nebo ji jednoduše koupit na trhu, v obchodech s biopotravinami či od místního výrobce – nejprospěšnější je kozí syrovátka, ale můžete použít i kravské mléko. Protože však tento nápoj působí močopudně, měli byste jej vždy konzumovat s mírou. Začněte proto pít 150 mililitrů třikrát denně a tuto dávku postupně zvyšujte až na 1 litr denně. Pokud trpíte vážnými nemocemi nebo užíváte silné léky, raději se prvně poraďte se svým praktickým lékařem. 

Jak často pijete syrovátku vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články