Když jsou játra nemocná: Nažloutlá kůže a oči, zvětšený žaludek a krvavá stolice

Játra se nalézají v pravém podžebří a v těle plní nezastupitelnou funkci. Když onemocní, je zle. Proto se o ně dobře starejte a při prvních příznacích vyrazte k lékaři.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Všechny orgány, které máte v těle, jsou důležité. Játra ovšem patří k těm nejdůležitějším. Plní mnoho funkcí. Hrají hlavní roli při odstraňování škodlivin a toxických látek z těla, jsou zásobárnou energie pro celé tělo a účastní se trávicích procesů (vytváří žluč). Když játra onemocnění, znamená to velký problém. Doktor interní medicíny Joe Soliman zdůrazňuje, že pokud budete příznaky onemocnění ignorovat, může to pro vás skončit fatálně.

Příznaky, které ukazují na onemocnění jater

Pokud se u vás vyskytnou následující symptomy, měli byste zpozornět. Nikdy je neignorujte a raději vyhledejte lékaře.

Zežloutnutí kůže a očního bělma

Jakmile játra nepracují správně, nedokážou dostatečně filtrovat toxiny z krve. Jedním takovým je bilirubin, který se začne hromadit a způsobí následné zežloutnutí kůže. Nejvíce je patrné na nehtech, konečcích prstů rukou a nohou a na očním bělmu.

Barva stolice a moči

Jestli máte citlivější žaludek, asi to pro vás nebude dobrá zpráva, ale občas je nutné kontrolovat kromě konzistence také barvu stolice a moči. Příliš tmavá a zpěněná moč, která připomíná tmavé pivo (dobrou chuť), ukazuje na problém v játrech. Totéž platí i o stolici, která je v případě poškození jater světlá a řídká.

Nohy s kalhotkami u kotníků a toaletním papírem v ruce ženy iZdroj fotografie: Freepik

Nadýmání

Cítíte se nafouklí? Vidíte dokonce zvětšené břicho v oblasti pod žebry? Pak je nejvyšší čas zaskočit k lékaři. Při problémech s játry dochází v těle k zadržování vody, takže nafouklé břicho je důsledek hromadící se tekutiny.

Žádná bolest není dobrá

Bolesti břicha a silné křeče mohou být vzkaz od vašich jater, že se jim špatně funguje. Opět je na místě poradit se s lékařem, a to i pokud vás břicho bolí na opačné straně, než se nalézají játra.

Reflux a zvracení

Trápí vás zničehonic pálení žáhy v mnohem větší míře než obvykle? Na vině mohou být játra. Poškozená játra mohou způsobit hromadění plynů ve střevech, takže dochází k silnému nadýmání a tlakům na žaludek. To vede k vniknutí žaludeční šťávy zpět do jícnu. Zvracení už by znamenalo pokročilejší poškození.

Další příznaky, které mohou souviset s játry

Následující příznaky mohou, ale nemusí souviset s poruchou jater. Často se vyskytují i u jiných nemocí. Většinou si kromě nich všimnete ještě některého příznaku, který jsme zmínili výše. Co tedy ukazuje na případné problémy? Jsou to chronická únava, bolesti hlavy, svalů, kloubů, úzkosti, deprese, průjem nebo zácpa, akné a kožní problémy a hormonální nerovnováha. V každém případě si nenechávejte nic pro sebe a poraďte se s lékařem.

Muž u pracovního stolu držící se za bolavou hlavu iZdroj fotografie: Freepik

Nejlepší léčbou jater je prevence

Aby vaše játra zůstala zdravá, dbejte na zdravé stravování bez průmyslově zpracovaných potravin. Nevhodné jsou i některé oleje kvůli nadměrnému obsahu omega-6 mastných kyselin. Nahraďte oleje zdravými tuky. Zpracované cukry vyřaďte z jídelníčku úplně, ovocné cukry se doporučují konzumovat do 20 gramů denně. Mlsejte raději semínka, vláknina je zdraví prospěšná. I pro játra je důležitý dostatečný pitný režim, který pomáhá tělo detoxikovat.

Jak pečujete o svá játra vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články