Konzumujte dýňová semínka správně. Většina lidí je jí špatně a okrádá se o zázračné účinky

Dýňová semena zlepšují zdraví srdce, plodnost, kvalitu spánku, udržují správnou hladinu cukru v krvi a mohou dokonce chránit před určitými typy rakoviny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednoduchá a výživná svačinka plná živin a vitaminů. Dýňová semínka představují pro naše tělo bohatý zdroj antioxidantů, hořčíku, zdravých tuků, železa i vlákniny a v našem jídelníčku mají plno benefitů. Podle studie provedené Mariannou Raczyk a kolektivem by se měla dýňová semínka konzumovat syrová, neboť vystavením teplu může dojít k denaturování vitaminů a minerálů. Jejich nasládlá a hutná ořechová chuť z nich však dělá kvalitní, výživný a chutný snack, který vás dobře zasytí a dodá vám plno živin.

Silné antioxidanty

Dýňová semínka obsahují beta-karoten, silný antioxidant, díky němuž získává oranžově zbarvené ovoce a zelenina svou sytou barvu. Konzumování potravin s vysokým obsahem tohoto antioxidantu se ukázalo mít hned několik benefitů. Beta-karoten nabízí ochranu před astmatem, snižuje riziko srdečních infarktů, má řadu protinádorových účinků a napomáhá předcházet věkem podmíněné makulární degeneraci. Jakýkoliv nadbytek nestráveného beta-karotenu pak umí naše tělo přetvořit ve vitamin A, který přispívá ke správnému zraku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence a kontrola cukrovky

Zařazení semínek do jídelníčku by mohlo pomoci lidem s cukrovkou. Semínka napomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi snižováním hladiny oxidativního stresu. Lehce stravitelné proteiny, které semínka obsahují, pak pomáhají hladinu cukru v krvi stabilizovat. Studie, provedená v roce 2019 na myších, ukázala v tomto směru velmi dobré výsledky. Zda budou mít semínka takto pozitivní účinek i u lidí však zatím není jasné a je potřeba provést další výzkumy, než bude možné zařadit látky obsažené v dýňových semínkách do oficiálních medikací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kvalitní spánek

Máte problémy s usínáním nebo je váš spánek přerušovaný? Pak zkuste zařadit do vašeho jídelníčku dýňová semínka. Semínka jsou přírodním zdrojem aminokyseliny zvané tryptofan a zinku, přičemž právě tato kombinace látek je známá svým pozitivním účinkem na spánkový cyklus. Zinek totiž napomáhá přeměňovat tryptofan na serotonin, tzv. hormon štěstí. Ten se dále mění na melatonin, hormon spánku, který je přirozeně tvořen našim tělem hlavně v noci a má na starosti regulaci chronobiologických procesů.

Bohatá na vlákninu

Antioxidanty obsažené v semínkách chrání buňky před poškozením způsobeným nemocemi, mechanickým poškozením a brání naše tělo před vznikem zánětů. Dýňová semínka jsou také skvělým zdrojem vlákniny. Ta zlepšuje protizánětlivé účinky, snižuje riziko srdečních onemocnění a diabetu. Zařazení semínek do jídelníčku může také pomoci předcházet obezitě, neboť vláknina napomáhá ke správné funkci trávícího systému.

Nastartují imunitu

Dýňová semínka jsou díky vysokému obsahu vitaminu E a zinku velmi prospěšná pro náš imunitní systém. Vitamin E zlepšuje imunitní odpověď našeho těla a chrání nás před infekčními onemocněními. Jakožto silný oxidant, vitamin E přispívá k zachytávání volných radikálů, které mohou poškozovat zdravé buňky. Zinek pak díky svým protizánětlivým účinkům slouží jako prevence infekcí, pomáhá k redukci toxinů v těle a přispívá ke zvýšení celostní imunity.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články