Frutariáni jsou zaměření pouze na konzumaci ovoce a některých druhů semínek a ořechů. Je to jeden z nejstriktnějších druhů stravování. Tato strava může na jednu stranu tělo ozdravit a na druhou stranu jej i poškodit, pro nedostatek dalších potřebných živi.
Podívejme se tedy na výhody a nevýhody frutariánství.
Co přesně frutariáni konzumují a čemu se vyhýbají?
Frutariáni mají ve svém jídelníčku až 90 % ovoce, zbytek tvoří semena a ořechy. A jaké druhy konzumují nejčastěji? Kyselé ovoce jako jsou citróny, brusinky a ananas, sub acidní ovoce jako jsou maliny, třešně a fíky. Dále si dopřávají banány, hrozny, melouny, avokádo, kokos.
Ze semen a ořechů pojídají kešu, mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, pistácie, slunečnicová semínka, dýňová semínka, semínka z tykve. Jí občas i některé druhy zeleniny, jako je například:
- paprika
- rajče,
- okurka
- tykev
Frutariáni se přísně vyhýbají všem živočišným produktům, jako je vejce, jogurty, sýry a veškeré maso.
Co mohou frutariáni popíjet a co naopak nesmí?
Nejčastějším nápojem frutariánů je voda, pak ovocné šťávy a případně i kokosová voda. Káva se také v menší míře povoluje a její popíjení je na individuálním rozhodnutí každého. Nepijí zásadně mléčné výrobky, jako kefíry, mléko, mléčné nápoje. Dávají přednost kokosovému, mandlovému, nebo kešu mléku.
Jaké jsou výhody a nevýhody frutariánství?
Mezi klady této stravy patří rozhodně doplnění určitých vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny, dále konzumace všeobecně zdravých potravin, dostatečná a zdraví prospěšná hydratace a dlouhotrvající pocit sytosti.
Mezi negativa můžeme zařadit pro změnu nedoplnění všech potřebných živin pro tělo, riziko zdravotních komplikací (především u diabetiků). Tato metoda stravování je rovněž dost striktní a může způsobovat i zvýšenou tvorbu zubních kazů, kvůli nadměrné konzumaci sacharidů z ovoce.