Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice

Hořčičný olej disponuje řadou užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Stačí jej přidat do svého každodenního jídelníčku.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hořčičný olej je nejen pouhou ingrediencí do indické kuchyně, ale také velmi užitečným prostředkem, který lze aplikovat lokálně jako sérum pro léčbu mnoha problémů, včetně kožních onemocnění, bolestí nebo zánětu. Důvodem je podle lékařky Katherine Marengo především skutečnost, že obsahuje řadu užitečných antioxidantů a dalších zdraví přínosných živin, včetně omega-3 mastných kyselin a allyl isothiokyanátu. Jedná se tedy o velmi účinný přírodní prostředek, který můžete využít ve svůj prospěch i vy. 

1) Podporuje zdraví pokožky a vlasů

Čistý hořčičný olej můžete používat především pro optimalizaci zdraví svých vlasů a pokožky. Pomáhá například snižovat podráždění, hydratovat pokožku, zlepšovat lesk vlasů a udržet je déle zdravé – stejně tak jej však můžete smíchat s voskem a nanést na chodidla, což vám pomůže vyléčit popraskané paty. Mnoho zastánců tradiční medicíny dokonce tvrdí, že pravidelná aplikace tohoto oleje na obličej pomáhá zmírňovat výskyt vrásek a růst nevzhledných chloupků. Vědci však vyžadují další výzkumy, které by to dokázaly potvrdit. 

2) Zmírňuje bolest

Tento blahodárný olej obsahuje chemickou sloučeninu allyl isothiokyanát, která pomáhá stimulovat receptory bolesti v těle. To znamená, že by jeho aplikace mohla pomáhat zmírňovat nepříjemné pocity po nemoci, úrazu nebo při jakékoliv jiné příčině. Stejně tak stojí za zmínku, že je bohatý také na kyselinu alfa-linolenovou, typ omega-3 mastné kyseliny, která pomáhá snižovat zánět a zmírňuje příznaky některých bolestivých onemocnění, jako je zejména revmatoidní artritida.

3) Snižuje zánět

Hořčičný olej se tradičně používá ke zmírnění příznaků artritidy, nepříjemné bolesti spojené s tímto onemocněním a zánětu, který způsobily stavy, jako je například zápal plic nebo bronchitida. Důvodem je opět obsah omega-3mastných kyselin, které se podílí na regulaci zánětlivých procesů v těle a mohou pomáhat snižovat oxidační stres a zánět. Přesto je důležité poznamenat, že vědci vyžadují provést další výzkum, který by jim pomohl pochopit, jak užívání tohoto prostředku ovlivňuje markery zánětu v lidském těle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Podporuje zdraví srdce

Hořčičný olej disponuje vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin, což je druh zdravých tuků, který se nachází především v potravinách, jako jsou ořechy, semena a právě rostlinné oleje. Jejich pravidelná konzumace je spojována s řadou výhod, a to zejména co se týče zdraví srdce – například pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi a udržovat cévy pevné a pružné. Tímto způsobem dochází ke snižování rizika vzniku nebezpečných onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. 

Recept na léčivou kúru

Pokud chcete těžit z úžasných přínosů hořčice, můžete si připravit domácí léčivou kůru pro zevní použití. Budete potřebovat pouze:

  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody
  • 1 polévkovou lžíci soli
  • 1 polévkovou lžíci hořčice 
  • 1 polévkovou lžíci medu 

Postup je poté již velmi jednoduchý. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody se solí, a poté k ingrediencím přidejte hořčici (nejlépe v teplém stavu). Jakmile budete mít hotovo, vše pořádně promíchejte a nakonec přidejte med. Vše ještě jednou pořádně smíchejte, abyste získali jednolitou pastu. Tu následně přendejte do vhodné nádoby a poté ji používejte jako jednoduchou léčivou kúru proti bolesti. 

Jak často jíte hořčici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články