Naši předkové si slupky z jablka lepili na čelo a věděli proč. Na tělo má pozitivní vliv –⁠ tak třeba napomáhá trávení

To nejlepší z jablka je ukryto ve slupce a v části těsně pod ní. Až budete loupat jablko, slupku rozhodně nevyhazujte. Ochrání vás proti vážným nemocem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

O tom, zda je lepší a zdravější jíst ovoce a zeleninu oloupanou nebo se slupkou, se vedou neustále spory. Někdo odstraňuje slupku proto, že se mu tak ovoce jí snadněji, někdo zase z obav z pesticidů v postřiku. Podle nutriční terapeutky Jerlyn Jones se oloupáním slupky ochuzujete o to nejzdravější v celém ovoci. Uvidíte-li na slupce kaz, samozřejmě ho vykrojte. Slupku ale nevyhazujte. Nechutná-li vám na ovoci, můžete ji zpracovat jinak a tím dostat vitamíny do těla.

Jablečná slupka jako prevence nemocí

Jablečná slupka obsahuje velké množství vlákniny. Ta je velice užitečná pro vaše střeva, kde usnadňuje trávení, čímž snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a podporuje takto i imunitní systém. Vysoký obsah vitamínu C detoxikuje tělo, čistí plíce a chrání paměť. Dokonce podle některých pramenů umí jablečná slupka zmírnit bolest. Však v dřívějších dobách se léčila bolest hlavy přikládáním právě slupky z jablka na čelo.

Recept na čaj z jablečných slupek

Nechcete jíst slupku z ovoce? Nevyhazujte ji a připravte si z ní úžasný čaj, který bude pro tělo vitamínovou bombou.

Budete k tomu potřebovat:

  • 500-600 ml vody
  • slupky z 5-6 středně velkých jablek
  • špetku skořice
  • trošku vanilkového cukru

Při přípravě postupujte následovně:

Přiveďte vodu k varu. Až začne vřít, přidejte jablečné slupky a ostatní suroviny. Stáhněte na nižší stupeň, aby se voda nevařila tak zprudka. Vařte zvolna ještě 10 minut. Popíjejte 1-3 šálky denně. Můžete dosladit medem podle chuti.

Jablko omotané oloupanou slupkou iZdroj fotografie: Pixabay

Jak je to s pesticidy

Nejčastěji lidé odstraňují slupky ze strachu z pesticidů, které se používají k postřiku při pěstování ovoce a zeleniny. V ovocné produkci je množství používaných pesticidů přísně hlídáno. Podle této studie se dokonce ukázalo, že v případech, kdy pesticidy překročily příslušnou hranici, nemělo to na zdraví lidí žádný výrazný vliv. Další rozšířeným omylem je představa, že oloupáním slupky dosáhnete většího efektu než pouhým umytím ovoce vodou. Rozdíl v těchto dvou způsobech je tak malý, že v tom není skutečný rozdíl.

Jakým způsobem si před konzumací upravujete ovoce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články