Základní očista jater od nahromaděných škodlivin a parazitů. Detoxikace pomocí správných potravin je účinnou cestou

Někdy dostávají játra docela zabrat. Tu se napijte alkoholu, sníte bůček a navrch sladké trubičky z lístkového těsta. Přišel čas játrům trochu ulevit detoxikací.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Během našeho života toho musejí játra zvládat opravdu hodně. Menšina lidí dodržuje správné stravovací návyky a zdravý životní styl. Ostatní velmi často konzumují nezdravou stravou v podobě přemíry tučného a sladkého jídla. Náročné je z tohoto hlediska zejména období Vánoc a častých rodinných setkání. Lékařka Jeanne Marie Clark, MD má bohaté zkušenosti s pacienty se ztučněnými játry. Abyste předešli vzniku této nemoci, není špatné čas od času svá játra podrobit detoxikační kúře.

Jakou funkci sehrávají játra v organismu

V látkové výměně jsou játra tím zásadním orgánem, který má na starosti metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin. Tedy veškerých živin, jež člověk k životu potřebuje. Kromě toho se podílejí na ukládání a uvolňování glykogenu, železa a vitamínů rozpustných v tucích. Jejich produktem jsou bílkoviny krevní plazmy. Játra ale také čistí organismus od škodlivých látek. Pokud tedy nefungují, tak jak mají, negativně se to podepíše na zdravotním stavu.

Jak poznáte, že vaše játra potřebují očistu

Játra se starají o detoxikaci těla, ale občas potřebují vyčistit také ony. Poznáte to docela snadno, protože se nebudete cítit ve své kůži. Můžete trpět na zácpu a bolesti kloubů, toužit po cukru, mít nadváhu, vaše pokožka bude suchá a svědivá a potrápí vás časté nadýmání. To jsou tělesné signály, jež říkají, že přišel čas na detoxikaci jater.

iZdroj fotografie: Pixabay
Výborným pomocníkem v očistě jater je ostropestřec mariánský

Potraviny, které detoxikují játra

Pokud to s očistou jater myslíte vážně, je dobré s ní začít co nejdříve. Dopřejte si dostatek zeleniny a ovoce, které játrům dodají vitamíny. Výborně působí kurkuma, jež podporuje normální činnost jater. Do povědomí lidí se dostal i ostropestřec mariánský, což je druh bodláku, který příznivě působí na játra jako účinný antioxidant. Vypomoct si lze i užíváním fenyklu, řepíku, pampelišky či měsíčku. Zásadní je pro játra dostatečný pitný režim. Ten může být prospěšný i při hubnutí, protože nadváha je rizikovým faktorem.

Dopřejte si zelený čaj či fermentované potraviny

Pro zdraví jater je vhodná konzumace fermentovaných potravin. Mezi ně řadíme kysané zelí, kombuchu, kimči, kefír nebo jogurt. Dodají tomuto důležitému orgánu probiotické bakterie, které podporují zdravé trávení. K detoxikaci jater přispívá i pití zeleného čaje nebo listová zelenina, kam patří i špenát a kapusta. Chlorofyl v nich obsažený snižuje riziko poškození jater aflatoxiny, což jsou nebezpečné sloučeniny, jež mohou být obsažené v některých potravinách – třeba i v arašídech.

A jaký je váš osvědčený způsob očisty jater od škodlivin?

Zdroj: MindBodyGreen

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články