PMS? Kontryhel a řebříček v první linii: Pravidelné nepříjemnosti lze tlumit i jinak než růžovou tabletou

Každý měsíc se ženy a dívky potýkají s nepříjemnými pocity, které provázejí menstruaci. Není to jen bolest břicha, ale také psychická nepohoda, která je trápí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Menstruace sehrává v životě žen a dívek důležitou úlohu. Je signálem jejich dobrého zdraví, ale zároveň i něčím, bez čeho by se klidně obešly, protože mnohdy není o co stát. Asi týden před menstruací se u řady z nich objevují problémy s bolestí břicha a s psychikou. Ženy jsou labilnější, nervóznější, což se mnohdy odráží i ve vztahu k jejich okolí. Lékařka Cybill Ruth Esguerra, MD je toho názoru, že je to přirozený jev, za který může premenstruační syndrom.

Co je to PMS

Premenstruační syndrom (PMS) je souhrnem fyzických i psychických potíží, které se vážou k menstruačnímu cyklu. Objevují se obvykle asi jeden týden před samotným krvácením a vědci dodnes nemají zcela jasno, co je příčinou. Jako nejlogičtější se jeví hormonální změny, které s menstruačním cyklem souvisejí. Dívky a ženy mohou pociťovat únavu a nesoustředěnost, úzkosti, negativní emoce, náladovost, větší citlivost prsou, otoky kotníků, zhoršení akné i zvýšenou potřebu spánku.

Jak léčit premenstruační syndrom

PMS jde potlačit, nikoliv však vyléčit. Bude se objevovat pravidelně po celou dobu trvání menstruačního cyklu. Je proto dobré znát postupy, jak omezit jeho negativní vliv na pohodu ženy. Pomáhá doplňování určitých minerálů a vitamínů, uleví také léčivé byliny. Léčba PMS tedy spočívá hlavně v potlačení jednotlivých příznaků.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kontryhel je výbornou léčivou bylinou pro ženy

Vyvážená strava s ovocem, zeleninou a tekutinami

Nepříjemné projevy premenstruačního syndromu pomáhá omezit kvalitní strava, v níž nechybějí potřebné živiny. Měla by být bohatá na vitamíny B6 a E, vápník, železo, zinek a hořčík. Zde se jako ideální nabízí pojídání mandlí nebo dýňových semínek. Chybět by neměla ani zelenina a ovoce. A samozřejmě ani dostatek tekutin. Naopak ze stravy by měl být v této době vyloučen kofein a alkohol. Na místě je omezení soli, protože vede k zadržování vody v těle a ke vzniku otoků. Dobrý není ani velký příjem cukru.

Které byliny při PMS uleví

V přírodě najdeme ryze ženské byliny, které jsou na problémy s premenstruačním syndromem jako dělané. Je to zejména kontryhel a řebříček, které pomáhají lépe zvládat příznaky PMS, činí menstruační cyklus pravidelný a zmírňují i sílu krvácení. V lékárničce žen a dívek by rozhodně tyto dvě bylinky neměly chybět. Třezalka vypomůže se špatnou náladou a proti nadýmání a plynatosti je ideální kmín a fenykl.

Jaký je váš zaručený lék na premenstruační syndrom, který máte vyzkoušený?

Zdroj: MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články