Květák – hit dnešní doby. Je ve všech ohledech zdravý?

Je na květáku něco špatného aneb Kdo ho může jíst a kdo se mu musí obloukem vyhnout?

Jeden druh zeleniny si za poslední dobu získal ve světě velkou popularitu. Je jím květák, který se objevuje stále častěji v jídelníčku spousty lidí.
i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Nejen mezi rostoucím počtem vegetariánů stoupá obliba zeleniny, ovoce a zdravého způsobu stravování obecně. Na popularitě roste i takový květák, o nějž donedávna spousta lidí ani nezavadila. Dnes jej můžete najít jako běžnou součást velké řady oblíbených jídel, jako je pizza, příloha ke kuřecím křidélkům anebo v těstovinovém salátu.
Pozitivní dopady konzumace květáku

Jako všichni zástupci zeleniny je i květák velmi bohatý na vitamíny, minerály, vlákninu a další tělu prospěšné látky. V jistých ohledech může pomoci vegetariánům nahradit jisté složky výživy získávané z masa. Navíc může být jeho oblíbenost způsobena také tím, že obsahuje velmi nízké množství sacharidů ve srovnání s ostatní zeleninou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je možné z něj udělat pyré nebo jej samotný přidat do jídla, množství receptů je opravdu velké.

I když je květák sám o sobě chuťově nevýrazný, je možné z něj připravit spoustu pokrmů nejrůznějšími způsoby. Díky tomu, že nemá nijak specifickou chuť, s ním nemají problém ani menší děti. Díky tomu se jedná o výborný způsob, jak do jejich těla dostat dávku vitamínu C, K, vlákniny a draslíku. Podle jistých studií látky v květáku mohou působit preventivně proti rakovině.

Má vůbec nějaká negativa?

Nejčastěji se ve spojení s touto košťálovou zeleninou skloňuje plynatost, která může být způsobena souhrou více faktorů. Prvním z nich je, že sacharid obsažený v květáku je rafinóza, kterou nedokáže lidský žaludek efektivně rozložit. K trávení tak dochází až v tlustém střevě, což často způsobuje plynatost, podobně jako je tomu u čočky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nezapomeňte květák před vařením nakrájet na kousky a důkladně omýt.

Obdobně působí na naše zažívací ústrojí větší množství vlákniny, která se v květáku nachází sice v menším množství, ale může na tom mít také svůj podíl. Dalším problémem spojeným s květákem je nadměrný příjem vitamínu K stimulujícího srážlivost krve. Lidem užívajícím léky na ředění krve se tak nedoporučuje pojídat příliš mnoho květáku.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1397 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok