Je opravdu zdravé vynechat maso kompletně ze své stravy, nebo se jedná pouze o trend dnešní doby?

Rostlinná strava se za poslední roky objevuje v jídelníčku mnoha lidí za účelem zlepšení zdraví. Jdete ale správnou cestou, když jíte masové náhražky?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že je vegetariánská strava v současné době velice populární, není pochyb. V obchodech je dnes k dostání mnohem více vegetariánských možností a alternativ než kdy dříve, a to od náhražek masa až po širokou škálu rostlinných mlék a olejů. Očekává se, že rostlinný trh do roku 2027 poroste na odhadovaných 74,2 miliard dolarů, jak uvádí zpráva výzkumné firmy Meticulous Market Research.

Proč lidé konzumují bezmasé produkty

Když mluvíme o rostlinné stravě, máme na mysli konzumaci potravin, jako je ovoce, zelenina, obiloviny, ořechy, luštěniny a další. Důraz je obecně kladen na konzumaci celých nebo minimálně zpracovaných rostlinných potravin, a to ze zdravotních důvodů, nikoli kvůli vyhýbání se masovým výrobkům. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle průzkumu inovační poradenské firmy Mattson se většina lidí (65 %) rozhodla jíst na rostlinné bázi kvůli přínosům pro zdraví. „Celkově se domnívám, že nárůst spotřeby rostlinných potravin je prospěšný pro naše tělo i pro planetu,“ říká Elizabeth Gunner, registrovaná výživová poradkyně v New Yorku.

„Naléhavě však vyzývám spotřebitele, kteří mají chronické zdravotní potíže a mají silnou touhu vést zdravější život, aby si uvědomili že ne každé vegetariánské jídlo jim prospívá.“ Mnoho lidí totiž z objednávky odebere maso za účelem přidání extra hranolek.

Jak se rozhodnout správně a zdravě

Nejdůležitější je vědět, co si objednáváte. Mnoho lidí vidí nápis „veggie burger“ a bez váhání objednává, aniž by věděl, co je ta náhražka masa a jak moc je zpracovaná. Bohužel plno restaurací zavádí nadpisem a realita je přitom úplně jinde. Restaurace naštěstí musí mít na menu vypsané všechny ingredience, a my si tak pro sebe můžeme najít tu správnou volbu a nemusíme se bát, že místo zdravého jídla dostaneme jenom náhražku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta může totiž spíše uškodit, než prospět. Uděláte nejlépe, pokud se vždy podíváte do menu a přečtete si přidané ingredience. Nejlépe na tom budou pokrmy bez přidaného „falešného masa“, jako je například rostlinný salát či mexické burrito plněné rýží, fazolemi, zeleninou a salsou. Bude to jistě lepší volba než mnoho uměle vytvořených náhražek masa. 

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články