Zázračné kokosové mléko pro zdraví i krásu. Působí protizánětlivě, léčí vředy, snižuje cholesterol a to není vše

Vědci prokázali ohromné zdravotní výhody konzumace kokosového mléka. Pomáhá například při hubnutí, upravuje metabolismus a je prospěšné i pro vaše srdce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kokosové mléko se získává z dužiny zralých hnědých kokosových ořechů. Používá se v mnoha tradičních kuchyních po celém světě. A i u nás se těší stále větší oblibě. Kokosové mléko se vyrábí nastrouháním dužiny z hnědého kokosového ořechu. Dužina se poté namočí do vody a následně scedí, aby vznikla konzistence podobná mléku. Konzumace tohoto mléka má mnoho zdravotních benefitů.

Složení kokosového mléka a jeho vliv na zdraví

Kokosové mléko je vysoce kalorickou potravinou, která obsahuje poměrně velké množství tuku. Kokosové mléko obsahuje nasycené tuky, známé jako triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT). Podle některých studií mohou být MCT tuky obsažené v kokosovém mléce prospěšné pro srdce a metabolismus, a také napomáhat hubnutí. Několik kontrolovaných studií u obézních osob naznačuje, že konzumace kokosového oleje a mléka snižuje obvod pasu.

Kokosové mléko je také dobrým zdrojem několika vitamínů a minerálních látek. 1 porce (240 g) obsahuje, mimo jiné, 22 %  doporučené denní dávky (DDD) železa a hořčíku, 11 % DDD vitamínu C, 21 % DDD selenu a 5 gramů vlákniny. Někteří odborníci se navíc domnívají, že kokosové mléko obsahuje jedinečné bílkoviny, které mohou být zdraví prospěšné. K potvrzení tohoto tvrzení však třeba provést další výzkum.

iZdroj fotografie: Freepik

Výhody konzumace kokosového mléka

  • Upravuje hladinu cholesterolu. Většina studií kokosového oleje nebo vloček také zjistila snížení hladiny „špatného“ LDL cholesterolu a zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu a/nebo triglyceridů.
  • Bojuje proti virům a bakteriím. Studie prováděné ve zkumavkách naznačují, že kyselina laurová, obsažená v kokosovém mléce, může snižovat množství virů a bakterií, které způsobují infekce. 
  • Léčí žaludeční vředy. Jeden z výzkumů potvrdil, že kokosové mléko snížilo velikost žaludečních vředů u potkanů o 54 % – výsledek srovnatelný s účinkem léků proti vředům.
  • Působí protizánětlivě. Studie na zvířatech zjistily, že kokosový extrakt a kokosový olej snižují zánět a otok u poraněných potkanů a myší.

A co vy, používáte kokosové mléko?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články