Jíst či nejíst syrové houby, to je, oč tu běží. Odborníci mají dvě jasná stanoviska

Máte rádi žampiony nebo jiné houby a vrtá vám hlavou, jestli jde o zdravou součást vašeho jídelníčku? Nemusíte se bát, houby jsou prospěšné. Ale pozor, ne pro všechny.

i Zdroj: Pixabay
                   

Věděli jste, že žampióny jsou nejoblíbenější pěstované houby na světě? Je zajímavé, že navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou pouze nutričně bezcenným doplňkem, proto je vhodné je zahrnout do jídelníčku. Výzkumy prokázaly, že pravidelná konzumace hub může pomoci zvýšit odolnost vůči infekcím a virům, které nás obklopují.

Vlastnosti a nutriční hodnota žampionů

Houby byly roky považovány za potravinu, která se pro konzumaci příliš nedoporučuje. Existovaly pro to přinejmenším dva důvody: jsou těžko stravitelné a mají nízkou nutriční hodnotu. Dnes už ale víme, že se nejednalo o úplně správně informace. Houby jsou cenným zdrojem některých vitamínů a antioxidantů. Mají nízký obsah kalorií, protože téměř 90 % z nich tvoří voda, proto jsou ideální při redukci hmotnosti.

iZdroj: Pixabay

 Konkrétně žampiony obsahují vlákninu ve formě betaglukanů se schopností rozkládat tzv „špatný“ LDL cholesterol a normalizovat hladinu glukózy. Obsahují řadu vitamínů B, zejména B2, B3, B5, B9 a B12 a dále malé množství vitaminu C a D. Jen málo lidí ví, že houby také obsahují cenné bioaktivní sloučeniny včetně lektinů známých svými protirakovinnými a antioxidačními vlastnostmi.

iZdroj: Pixabay

Syrové houby: ano, nebo ne?

Jíte syrové lesní houby nebo žampiony? Na tom není nic špatného, ​​pokud nemáte problémy s trávením. I syrové houby vám stále dodávají živiny. Ačkoliv tento způsob konzumace stále vyvolává mnoho kontroverzí, není pro naše zdraví nijak nebezpečný. Podle odbornice Natalie Butler konzumace syrových hub není pro vaše zdraví ohrožující a ani nepřispívá k tvorbě rakoviny.

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus