Čas zařadit do jídelníčku kopr: Sníží krevní tlak a pomůže i na hladinu cukru v krvi

Kopr je rozhodně mnohem víc než jen pouhá přísada do pokrmů. Obsahuje množství cenných látek, které pomáhají při běžných onemocněních i chronických nemocech.

kopr na prkénku i Zdroj fotografie: iStock
                   

V tradiční léčbě se často mluví o bylinkách, jako je heřmánek, měsíček nebo kopřiva, ale existují i méně známé bylinky, které mají výjimečné léčivé vlastnosti. Jednou z těchto opomíjených bylinek je kopr. Přestože není tak známý jako některé jiné byliny, může být v léčbě různých neduhů velmi účinný.

Pomůže vám lépe zvládat chronická onemocnění

Kopr přináší řadu zdravotních výhod, které mohou překvapit. Například se ukázal jako účinný prostředek proti ledvinovým kamenům a při snižování hladiny glukózy v krvi. Lékař Dany P. Baby, M.D. také zdůrazňuje, že kopr je skvělý pro osoby trpící diabetem 2. typu, protože jim pomáhá nemoc lépe kompenzovat. Kopr je ovšem prospěšný i při jiných chronických onemocněních, jako je osteoporóza a další onemocnění kostí, protože obsahuje látky jako vápník, hořčík a fosfor, které jsou pro zdraví kostí důležité.

Podporuje zdraví srdce a cév

Nutriční specialista Miho Hatanaka, RDN vysvětluje, že kopr je bohatý na flavonoidy, které snižují riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Kopr je také skvělou volbou pro ty, kteří trpí hypertenzí nebo vysokým cholesterolem. Jak jsme na JakZdravě opakovaně zmiňovali, vysoký tlak a cholesterol jsou hlavními rizikovými faktory pro kardiovaskulární onemocnění, včetně infarktu a mrtvice.

krevní tlak iZdroj fotografie: Freepik
Kopr pomáhá normalizovat krevní tlak

Skrytý poklad mezi bylinkami

Kromě léčby chronických onemocnění se kopr osvědčil i při běžných obtížích, jako jsou nevolnosti, bolesti břicha, menstruační křeče, bolesti hlavy, nespavost, záněty dásní, zápach z úst, bolesti zubů nebo třeba škytavka. 

Byliny, které působí na břišní tuk: Kopr mimo jiné i na celulitidu, tymián stimuluje metabolismus

Již od starověku se používal k léčbě kojeneckých kolik a zažívacích onemocnění a také jako pomoc při kojení. Díky svým univerzálním léčivým vlastnostem je kopr skutečně cenným (a bohužel často opomíjeným) přírodním pomocníkem v boji proti různým zdravotním problémům.

Jaké jsou vaše oblíbené recepty s koprem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články