Vysoký krevní tlak, nadváha a kouření: Hříchy, které častokrát stojí za zvýšeným cholesterolem

Nejen jídlo, ale i vysoký krevní tlak, nadváha a kouření přispívají ke zvýšené hladině cholesterolu. Ta zase významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

zvýšený cholesterol v krvi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zvýšený cholesterol je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik srdečních onemocnění, včetně infarktu a mrtvice. Mnoho lidí se mylně domnívá, že za vysokým cholesterolem stojí jen špatná strava. Lékaři z NHS však upozorňují, že viníků je mnohem víc. Patří mezi ně například vysoký krevní tlak, nadváha, kouření, zvýšená konzumace alkoholu či nedostatek pohybu.

Vysoký krevní tlak nikdy nenechte jen tak

Jak jsme na JakZdravě zmiňovali již nesčetněkrát, vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a cévních příhod. Hypertenze může poškodit cévy, což vede k ukládání cholesterolu a dalších látek na stěny tepen, což zase vede k tvorbě aterosklerotických plaků. Tyto plaky mohou zúžit cévy a snížit průtok krve. To následně zvyšuje riziko mrtvice, infarktu a dalších závažných komplikací.

Udržujte si zdravou hmotnost

Nadváha a obezita jsou spojeny se zvýšenou hladinou tzv. špatného LDL cholesterolu a sníženou hladinou tzv. dobrého HDL cholesterolu. Nadváha a obzvláště obezita může vést k metabolickému syndromu, který zvyšuje riziko srdečního onemocnění. Nehledě na to, že prakticky neexistuje obézní člověk, který by jedl jen zdravé potraviny. A jak jsme na JakZdravě zmiňovali již mnohokrát, strava a výše hladiny cholesterolu jsou spojené nádoby.

Starší žena spokojená po cvičení iZdroj fotografie: Depositphotos
Cvičení a zdravá strava jsou nejlepšími způsoby, jak si udržet zdravou hmotnost v každém věku

Kouření také ovlivňuje hladinu cholesterolu

To, že kouření má škodlivé účinky na cévy a srdce, asi ani nemusíme zmiňovat. Kouření samo o sobě však také snižuje hladinu HDL cholesterolu a zvyšuje hladinu LDL cholesterolu, což ještě více zvyšuje celkové riziko srdečních onemocnění. Kouření a zvýšený cholesterol jdou zkrátka ruku v ruce.

Když se ozývá cukrovka: Ztráta váhy, zvýšená žízeň a extrémní únava

Udržujte cholesterol v normě

Pokud se budete zdravě stravovat, věnovat alespoň pár hodin týdně pravidelnému pohybu, přestanete kouřit a alkohol budete pít jen umírněně, snížíte riziko závažných zdravotních komplikací a pravděpodobně si tím prodloužíte život. Hlídejte si hladinu krevního tlaku i hladiny cholesterolu, které by dle lékařky Angely M. Bell měly být následující:

  • LDL cholesterol: méně než 100 mg/dl
  • HDL cholesterol: 40 mg/dl nebo více
  • triglyceridy: méně než 150 mg/dl

Jak udržujete hladinu cholesterolu v normě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články