Čas natrhat kopřivy: Pomohou na prostatu i krevní tlak

Ačkoliv mnoho lidí považuje kopřivu za pouhý plevel, jedná se o velmi zdravou rostlinu, která nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské tělo.

i Zdroj fotografie: Dionysis Kosmetatos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kopřiva dvoudomá je od pradávna základem bylinné medicíny. Již staří Egypťané tuto rostlinu používali k léčbě artritidy a bolestí dolní části zad, zatímco římští vojáci si jí potírali kůži, aby se zahřáli. Dnes je toto přírodní léčivo považováno spíše za plevel, což je podle lékařky Amy Richter velká škoda. Její správná aplikace totiž přináší mnohem více zdravotních přínosů, a to včetně regulace krevního tlaku a léčby zvětšené prostaty. Kromě toho si ji můžete sami natrhat v přírodě a poté si ji doma uvařit. 

1) Snižují zánět 

Chronický zánět může napáchat značné škody na vašem zdraví, a proto je vhodné, abyste věděli, jak jej účinně léčit – dokáže vám s tím pomoci právě kopřiva, která snižuje hladinu mnoha zánětlivých markerů tím, že narušuje jejich produkci. To může být mimo jiné velmi prospěšné pro lidi trpící onemocněním, jako je zejména artritida. V tomto případě však uděláte nejlépe, pokud si zakoupíte kvalitní kopřivový krém nebo si jej popřípadě vyrobíte sami doma. 

2) Pomůže vám se zvětšenou prostatou 

Až 50 % mužů starších 50 let má zvětšenou prostatu, což je problém, který může vést ke značným potížím při močení i vážnějším zdravotním komplikacím. Tento stav se mimo jiné nazývá benigní hyperplazie a vědci si stále nejsou jisti, co jej ve skutečnosti způsobuje – vyšlo však najevo, že jeho příznaky může účinně snížit právě kopřiva. Konzumace této byliny totiž může zabránit přeměně testosteronu na dihydrotestosteron (silnější formu testosteronu) a snížit tak velikost prostaty. Není však zcela jasné, jak účinná je kopřiva v porovnání s běžnou léčbou.

3) Léčí sennou rýmu

Senná rýma je nepříjemná alergická reakce, která zahrnuje zánět sliznice nosu. Pokud se s tímto problémem potýkáte i vy, například během jarních měsíců, pravděpodobně sami víte, jak snadno vám dokáže znepříjemnit každodenní život. S problémem vám však dokáže pomoci kopřivový čaj, který potlačuje zánět a má schopnost zastavit uvolňování chemických látek, jež vyvolávají tyto nepříjemné příznaky. Dokonce vyšlo najevo, že tato blahodárná rostlina může s problémem pomoci mnohem účinněji než kdejaký lék. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Snižuje krevní tlak

Velká část světové populace trpí vysokým krevním tlakem, což je vážný zdravotní problém, který zvyšuje riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice. Pokud se s ním potýkáte i vy, můžete vyzkoušet sílu kopřivy dvoudomé, která pomáhá uvolňovat cévy a rozšiřovat je – kromě toho také obsahuje sloučeniny, které působí jako blokátory vápníkových kanálů, které snižují sílu stahů srdce. Bohužel je však v tomto případě nutné poznamenat, že vědci vyžadují více studií, které by to dokázaly potvrdit. 

5) Regulace cukru v krvi

Kopřiva obsahuje sloučeniny, které mohou napodobovat účinky inzulínu, a proto ji mnozí považují za účinný regulátor cukru v krvi. Je ovšem důležité poznamenat, že vědci i v tomto případě potřebují více výzkumů, které by tuto skutečnost dokázaly potvrdit. Stejně tak byste se měli před její konzumací vždy poradit se svým praktickým lékařem, a to zejména pokud užíváte léky nebo se potýkáte s chronickými nemocemi. 

Jak se kopřiva osvědčila vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články