Známky rakoviny prostaty, o kterých se drtivá většina mužů dozvídá, až když je pozdě

Rakovina prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů. Její příznaky jsou zpočátku velmi nenápadné a mnoho mužů si je s možností rakoviny nespojí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina prostaty je velmi častým typem rakoviny u mužů, a jak upozorňuje onkologická zdravotní sestra Teresa Hagan Thomas PHD, BA, RN, bohužel pouze 2 z 10 mužů si včas uvědomí její příznaky. Nástup onemocnění totiž často bývá poměrně nenápadný. Ve většině případů postihuje tento typ rakoviny muže starší 50 let a riziko jejího vzniku přetrvává až do vysokého věku.

Co je rakovina prostaty

Rakovina prostaty je celosvětově nejčastěji diagnostikovanou rakovinou u mužů. Prostata je malá žláza nacházející se v podbřišku muže, umístěná pod močovým měchýřem a obklopující močovou trubici. Prostatu reguluje hormon testosteron. Sama prostata produkuje semennou tekutinu, která poskytuje výživu spermiím a tvoří až 30 % ejakulátu.

Pokud se v prostatě vytvoří abnormální, zhoubný růst buněk, nazývá se rakovina prostaty. Tato rakovina se může rozšířit do dalších oblastí těla. Téměř všechny případy rakoviny prostaty jsou typem rakoviny nazývané adenokarcinom.

Příčiny a rizikové faktory rakoviny prostaty

Příčina rakoviny prostaty není známa, může se tedy vyskytnou u každého muže. Pravděpodobnost jejího vzniku však mohou zvyšovat jisté rizikové faktory: 

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • vyšší věk, 50 let a více
  • výskyt rakoviny prostaty v rodině
  • obezita
  • genetické změny

Příznaky rakoviny prostaty

Nádory prostaty obvykle rostou pomalu, takže se po léta nemusí nijak projevovat. Nepříjemné, případně bolestivé příznaky jsou často patrné až ve chvíli, kdy nádor naroste natolik, že začne tlačit na močovou trubici nebo dokonce dráždit močový měchýř. Nejdůležitějšími příznaky jsou proto změny v močení, jako je časté nucení na močení (zejména v noci), pálení, píchání nebo bolest při močení, únik moči nebo inkontinence a pocit, že se močový měchýř nemůže zcela vyprázdnit.

Další příznaky

Protože prostata hraje velkou roli i ve zdravém milostném životě, může onemocnění prostaty způsobit problémy ve vztazích. Příznakem rakoviny prostaty totiž může být i erektilní dysfunkce (impotence), tedy stav, kdy nejste schopni dosáhnout a udržet erekci. Dalším příznakem rakoviny prostaty může být i krev ve spermatu po ejakulaci, někdy dokonce i bolest.

Většinu nádorových onemocnění, včetně rakoviny prostaty, může doprovázet nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, únava a anémie. Nádory prostaty mohou také metastazovat a příznaky mohou zahrnovat bolesti kostí, stálé bolesti zad – dolní části zad nebo pánve.

Včasná detekce rakoviny prostaty

Pokud se u vás výše zmíněné potíže objeví, co nejdříve navštivte svého lékaře. Ideální však je zjistit rakovinu prostaty dříve, než se projeví. Nepodceňujte proto preventivní prohlídky. Jedním z nejlepších způsobů, jak odhalit rakovinu před objevením se jakýchkoli příznaků, je podstoupit screeningové vyšetření. Čím dříve rakovinu odhalíte, tím snadnější může být její léčba. Vyšetření, které může rakovinu odhalit, je několik druhů:

iZdroj: Unsplash
  • Prostatický specifický antigen (PSA): PSA je krevní test, který měří množství prostatických bílkovin v krvi. Pokud je jeho hladina vysoká, může to znamenat rakovinu prostaty.
  • Digitální rektální vyšetření (DRE): Při DRE vám lékař vloží do konečníku prst v rukavici s lubrikantem, aby nahmatal případné hrbolky, tuhé nebo zvětšené oblasti prostaty.
  • Zobrazovací metody: Rakovinu prostaty lze odhalit též pomocí pokročilých zobrazovacích metod, jako je magnetická rezonance nebo ultrazvuk.
  • Biopsie prostaty: Někdy může lékař doporučit biopsii prostaty, pokud má na základě vyšetření podezření na rakovinu nebo zjistí zvýšenou hladinu PSA.

Prevence rakoviny prostaty

Existují určité rizikové faktory rakoviny prostaty, jako je věk a rodinná anamnéza, které nemůžete ovlivnit. Existují však jiné, které ovlivnit můžete. Riziko rakoviny prostaty můžete snížit například tím, že přestanete kouřit. Zásadními faktory, které mohou ovlivnit riziko vzniku rakoviny prostaty, jsou také zdravá strava a pravidelný pohyb.

Co děláte proto, abyste snížili riziko rakoviny?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články