Květák nabízí řadu užitečných přínosů pro vaše zdraví, o kterých jste doposud pravděpodobně ani nevěděli. Zde najdete seznam těch nejdůležitějších.
Květák je rostlina z čeledi Cruciferae, která pochází ze středomoří, přičemž dnes se pěstuje téměř po celém světě, a to většinou od jara do pozdního podzimu. Jedná se o extrémně zdravou zeleninu, která je významným zdrojem živin, jako je zejména vitamín C, draslík a také hořčík. Podle lékařky Brianna Elliott však obsahuje též unikátní rostlinné sloučeniny, které dokáží snižovat riziko několika onemocnění, včetně srdečních chorob a rakoviny. Navíc je květák vhodný pro hubnutí a lze jej velmi snadno přidat do jídelníčku.
Zdravotní přínosy květáku
Květák je nízkokalorická potravina s hojným obsahem důležitých živin – neuvěřitelných 100 gramů květáku obsahuje pouze 25 kalorií, takže jeho konzumace může být velmi užitečná pro lidi, kteří chtějí zhubnout a neví, jak upravit svůj jídelníček. Zároveň je tato zelenina bohatá na vlákninu, která poskytuje pocit sytosti a zabraňuje přejídání. Mimo to květák nabízí také hojné množství vitamínů, minerálů, folátů a silných antioxidantů. Díky tomu poskytuje řadu zdravotních přínosů, včetně následujících:
- Konzumace vlákniny obsažené v květáku je velmi důležitá pro zdraví střev a zajištění dobrého trávení. Kromě toho pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a příznivě působí na funkci kardiovaskulárního systému.
- Květák je bohatý na minerály, a to především na hořčík a draslík, které přirozeně snižují vysoký krevní tlak a chrání srdce a cévy před poškozením.
- Dále tato zelenina obsahuje vitamín C a mnoho antioxidantů, které posilují imunitu, působí protizánětlivě a chrání tělo před rozvojem závažných onemocnění, jako je například rakovina.
- Květák je dobrým zdrojem sulforafanu, jenž zabraňuje poškození zraku a různým očním onemocněním.
- Je skvělým zdrojem cholinu, který mnoho lidí postrádá. Tento prvek je velmi důležitý pro ochranu organismu před poškozením, a to zejména co se týče vzniku rakoviny, cukrovky nebo poškození srdce.
Všechny výše uvedené benefity můžete získat, pokud přidáte květák do svého jídelníčku, což by opravdu neměl být problém. Jeho příprava je totiž velmi nenáročná a hodí se téměř ke každému pokrmu s masem. Lze jej však také kombinovat s různými příchutěmi a vytvářet tak zajímavá jídla – pokud máte dobrý mixér, můžete si z něj připravit skvělou náhražku bramborové kaše nebo základ pro nízkokalorické těsto na pizzu. Dále se z něj také dají připravit palačinky nebo lahodné omáčky.
Jak vybrat dobrý květák a jak jej skladovat
Nejvíce zdravotních výhod získáte, když budete konzumovat čerstvý květák – a zda je květák čerstvý, poznáte podle barvy hlávky, která by měla být bílá, přičemž listy by měly být světle zelené a bez viditelného poškození. Starý květák naopak poznáte podle hnědých nebo černých skvrn na květech a také podle uschlých listů. Jakmile si zakoupíte správný kus, také byste neměli zapomínat na jeho správné skladování.
Nejlépe uděláte, když vložíte čerstvý květák do lednice v plastovém nebo papírovém sáčku, protože takto ho můžete uchovávat až pět dní. Před plánováním tepelné úpravy jej však ještě omyjte. Čerstvý kus můžete také ihned očistit, oloupat, nakrájet na menší kousky a zamrazit, čímž jej snadno uchováte pro pozdější použití.