Kysané zelí se doporučuje nejčastěji při problémech se stolicí a s trávicími potížemi. Umí toho ale daleko víc. Je vhodné při léčbě mírné chudokrevnosti, a dokonce zlepšuje náladu.
Kysané zelí patří mezi zvlášť zdravé potraviny, které dělají dobře celému zažívání. Kysané zelí ale pomáhá celému tělu i jinými způsoby. Kysané zelí se v české kuchyni objevuje v jídlech docela často, ale nejlepší je ho jíst syrové. Jedině tak obsahuje nejvíce kyseliny mléčné, která se jinak vařením ztrácí.
Kyselé zelí je užitečná potravina
Při kvašení kyseliny mléčné vzniká vitamín B12. Dále kysané zelí obsahuje velké množství vitamínu C a sloučenin, které chrání proti žaludečním a duodenálním vředům. V kysaném zelí najdete železo, které je spolu s vitamínem B12 důležité pro krvetvorbu. Kromě toho je v něm hodně vápníku, draslíku, jódu, kyseliny listové a vitamínu B6, jak potvrzuje web Healthline. Šťáva z kysaného zelí působí jako probiotikum, jak naše redakce psala již dříve.
Neduhy, na které pomáhá kysané zelí
Kysané zelí pomáhá na žaludek, obnovuje jaterní buňky a je více než vhodné při jaterní cirhóze. Web MedicalNewsToday doplňuje, že kysané zelí pomáhá uklidňovat, snižuje napětí a stres a vyplatí se ho zkusit při nespavosti. Rozlučte se zácpou, bolestí žaludku, hemoroidy a záněty žil, protože pravidelná konzumace kysaného zelí všechny tyto problémy vyřeší. Dokonce se s ním dá i hubnout, jak jsme na JakZdravě nedávno psali.
Recept na léčebnou kúru
Co budete potřebovat?
- 200 gramů kysaného zelí,
- 1 polévkovou lžíci nakrájené červené cibule
- a 1 polévkovou lžíci olivového oleje.
Postup přípravy receptu:
- Kysané zelí smíchejte s nakrájenou červenou cibulí a olivovým olejem.
- To je vše. Nyní konzumujte.
Aplikace a dávkování:
Každý den je potřeba sníst 200 gramů syrového kysaného zelí po dobu 3-4 týdnů. Nebo konzumujte jako salát každý druhý den po dobu dvou týdnů.