Kysané zelí napomáhá hubnutí. Díky látkám, které obsahuje, zbaví pocitu hladu

Trápí-li vás zažívání, pomůže kysané zelí. Jeho probiotické účinky mají pozitivní vliv na imunitu. A aby toho nebylo málo, podpoří například i vaše snahy při hubnutí.

i Zdroj fotografie: Evžen Zelenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Proč je kysané zelí tak úžasně zdraví prospěšné? Hlavní důvod je ten, že v něm jsou bakterie mléčného kvašení. Za poslední roky výzkum přinesl zjištění, že významný vliv na lidské zdraví má stav střevní mikroflóry. Proto lidé probiotika vyhledávají. Odborník na výživu Atli Arnarson zdůrazňuje, že hlavní přednosti probiotik spočívají v posílení imunity, snížení rizika vzniku deprese a regulace hmotnosti. Chcete-li zelí využít právě při hubnutí, jste na správné cestě.

Kysané zelí a hubnutí

Hned v úvodu je dobré si uvědomit, že nemá cenu držet dietu tak, že budete jíst jen kysané zelí a jinak nic. Taková dieta by nebyla účinná ani zdravá. Vyplatí se ho zařadit ve větší míře do jinak zdravého jídelníčku. A proč právě kysané zelí?

  • Kysané zelí má nízký počet kalorií, takže se s ním můžete nacpávat, jak je libo, a nemusíte se bát, že byste překročili denní kalorickou potřebu.
  • Kysané zelí obsahuje spoustu vlákniny. Ta dokáže naplnit a zasytit žaludek, takže vás zbaví hladu.
  • Na mechanismus regulace tělesné váhy mají vliv také probiotika, na které je kysané zelí bohaté. Probiotické bakterie upravují střevní mikroflóru, takže je hubnutí snadnější.

Lze tedy zhubnout s kysaným zelím?

I když je skvělé, nečekejte zázraky. Hubnout můžete pouze tehdy, pokud budete držet nízkokalorickou dietu a zařadíte do své rutiny také dostatečný pohyb. Bez práce to skutečně nepůjde. Při zvýšené konzumaci kysaného zelí ale můžete zhubnout až 2-4 kg měsíčně, pokud máte nízký příjem kalorií i z ostatních jídel.

Jak si vyrobit kysané zelí

Zelí se nakládá, aby se sacharidy v zelí vlivem mléčných bakterií přeměnily na kyselinu mléčnou. Ta snižuje pH potraviny, takže se nekazí a může se skladovat dlouhou dobu. Jako další konzervační látka se používá sůl. Velké množství soli ovšem omezuje v konzumaci nadměrného množství kysaného zelí především lidi s hypertenzí nebo překyselením žaludku.

Kysané zelí s mrkví v dřevěné misce na stole iZdroj fotografie: Freepik

Jak rozeznat kysané zelí od sterilovaného?

Až vyrazíte na nákup pro zelí, všimněte si rozdílu mezi kysaným a sterilovaným zelím. Kysané zelí má nažloutlou barvu a je cítit lehce nakyslou vůní, která vznikla kvašením. Sterilované zelí je bílé, výrazně voní po octu a chuťově není tak kyselé. Někdy může chutnat dokonce trochu nasládle.

Kolikrát týdně se u vás na stole objevuje kysané zelí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články