Pokud vyhazujete melounová semínka, neděláte dobře. Můžete z nich snadno připravit zdravou křupavou pochoutku či nápoj na hubnutí.
Melounová semínka mají mnoho zdraví prospěšných účinků. I když se může zdát, že množství některých minerálů a vitamínů v nich je nízké, jsou stále mnohem vhodnější než bramborové lupínky a jiné nezdravé pochutiny. Jak vysvětluje biolog a výživový specialista Atli Arnarson BSc, Ph.D, je ale potřeba jich sníst poměrně hodně, protože jsou velmi malá. Melounová semínka mají nízký obsah kalorií a jsou bohatá na živiny. Když se opečou, jsou křupavá a mohou snadno nahradit jiné nezdravé svačinky. Toto je 5 důvodů, proč byste je měli jíst.
1. Semínka jsou nízkokalorická
150 g melounu obsahuje přibližně 160 kalorií, což je sice jako stejné množství bramborových lupínků Lay’s, složení je však zásadně odlišné. Velká hrst melounových semínek váží asi 4 gramy a obsahuje asi jen 23 kalorií. A to je mnohem méně než sáček bramborových lupínků.
2. Jsou bohatá na hořčík
Jedním z několika minerálů obsažených v melounových semínkách je hořčík. Ve čtyřgramové porci najdete 21 mg hořčíku, což je 5 % denní hodnoty. Obecně se dospělým doporučuje přijímat 420 mg tohoto minerálu denně. Hořčík je nezbytný pro mnoho metabolických funkcí organismu. Je také potřebný pro udržení funkce nervů a svalů, stejně jako pro zdraví imunitního systému, srdce a kostí.
3. Obsahují železo
Hrst melounových semínek obsahuje asi 0,29 mg železa, což je asi 1,6 % denní hodnoty. Možná se to nezdá mnoho, ale doporučená denní dávka pro dospělé je pouhých 18 mg. Železo je důležitou součástí hemoglobinu, který přenáší v krvi kyslík. Pomáhá také tělu přeměňovat kalorie na energii. Na druhou stranu však melounová semínka obsahují fytáty, které vstřebávání železa snižují.
4. V semínkách jsou dobré tuky
Melounová semínka jsou také dobrým zdrojem mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin – jedna velká hrst (4 gramy) jich obsahuje 0,3 a 1,1 gramu. Tyto tuky jsou užitečné při ochraně před infarktem a mrtvicí a snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi.
5. Obsahují zinek
Melounová semínka jsou také dobrým zdrojem zinku. 150 g poskytuje asi 30 % denní doporučené dávky zinku a jedna hrst pak 4 %. Stejně jako u železa však fytáty snižují vstřebávání zinku. Zinek je důležitá živina, nezbytná pro imunitní systém. Je také velmi důležitý pro:
- trávicí a nervový systém
- růst a dělení buněk
- chuťové a čichové smysly
Jak melounová semínka připravit
Je několik způsobů, jak můžete semínka z melounu jíst: syrová přímo s melounem nebo například pražená v salátech či samotná, dokonce z nich můžete připravit i nápoj.
Pražená semínka
Pražení melounových semínek je snadné. Nastavte troubu na 160°C a položte semínka na plech. Pečení by mělo trvat jen asi 15 minut, ale v polovině pečení je můžete promíchat, aby byla rovnoměrně křupavá. Chuť semínek můžete ještě vylepšit přidáním trochy olivového oleje a soli nebo je posypat skořicí a lehce pocukrovat. Pokud dáváte přednost výraznější chuti, můžete přidat limetkovou šťávu a chilli, nebo dokonce kajenský pepř.
Nápoj z melounových semínek
Ve hmoždíři rozdrťte asi 5 polévkových lžic melounových semínek na prach. Smíchejte s litrem studené vody a dejte vařit. Vařte 45 minut. Po vychladnutí přelijte do lahve a pijte 3 x denně 1 šálek. Vývar z melounových semínek odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla a podporuje rychlé hubnutí. Jedná se také o účinný nápoj pro normalizaci tlaku.
Semena melounu s mlékem
Tato směs pomáhá zbavit se hlístů a slouží také jako dobrá prevence. Sušená semena rozemelte na prášek a smíchejte s nízkotučným mlékem v poměru 1: 10. Po dobu tří dnů pijte na lačno 2 sklenice. Pokud užíváte nápoj preventivně, postačí jedna.