Konec marných snah usnout. Kombinace mléka a medu toho umí víc než jen urychlení a zkvalitnění spánku

Spojení mléka s medem pohladí vaše chuťové buňky. Tyto dvě přírodní složky se používají nejen v receptech, ale také pro léčbu zdravotních neduhů.

i Zdroj fotografie: Nandhinikandhasamy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mléko a med – klasické spojení do nápojů a dezertů. Obě přírodní složky mají navíc mnoho zdravotních výhod. Dietetička Natalie Olsen doporučuje lidem, které trápí problémy s usínáním, aby před spaním vypili mléko s medem. Nejenže se jim bude usínat snadněji, ale přidaný med pomůže zlepšit celkovou kvalitu spánku.

Mléko s medem a spíte jako dudek

Teplé mléko před spaním patří od pradávna k tradovaným lidovým receptům pro snadnější usínání. Možná vás překvapí, že účinek tohoto léku potvrdili také vědci. Ve své studii zjistili, že pití mléka s medem dvakrát denně po dobu tří dnů pomohlo u zkoumaných osob zlepšit celkovou kvalitu spánku. Mléko i med působí jednotlivě. Zatímco mléko snižuje pravděpodobnost problematického usínání, med zlepšuje kvalitu spánku a v případě nachlazení zklidní kašel, který působí v noci velmi rušivě.

Dochuťte směs vanilkou

Máte rádi vanilku? Dochuťte si s ní mléko s medem a účinek směsi na spánek se jen znásobí. Vůně vanilky uklidňuje a snižuje úzkost. Jestliže se chcete před spaním příjemně uvolnit, vypijte půl hodiny před tím, než si půjdete lehnout, teplé mléko s medem a vanilkou. Usínání by mělo být hned snadnější.

Další přínosy mléka s medem

Účinky mléka a medu na zdraví kvalitním spánkem rozhodně nekončí. Med i mléko mají mnoho pozitivních účinků pro organismus jak jednotlivě, tak společně. Hlavní účinky, které stojí za to zdůraznit, jsou:

Zpevnění kostí

V mléce najdete všechny potřebné živiny včetně vápníku, které jsou důležité pro kosti. Hlavně mléko pomáhá pro jejich zpevnění. Společně s medem, který má vysoký obsah antioxidantů a působí protizánětlivě, pomáhá udržovat kosti zdravé.

Pohled shora na sklenici mléka a medu se sušenkami iZdroj fotografie: Freepik

Ochrana srdce

Mléko s medem má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Zvyšuje hladinu HDL cholesterolu (toho hodného), čímž pečuje o vnitřní povrch tepen. Tím vás chrání před vznikem srdečních chorob a pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Je však nutno dodat, že tyto pozitivní vlastnosti má mléko plnotučné. Odstředěné nikoli.

Které potraviny na vás mají uklidňující a uspávací vliv?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články