Tváří se jako zdravé potraviny, ale jejich nadměrná konzumace vyvolává závažné zdravotní problémy. Pozor na to, kolik jich jíte

Všeho moc škodí a je tomu tak i v případě zdravé výživy. Nadměrná konzumace těchto šesti potravin vám může způsobit mnohé zdravotní nepříjemnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době se spousta z nás snaží žít zdravým životním stylem a pečlivě si vybíráme, čím se budeme stravovat. Kromě volby zdravých potravin bychom měli dbát také na střídmost. Pravdou totiž je, že i potraviny, které považujeme za zdravé a tělu prospěšné, nám můžou škodit, pokud je konzumujeme v příliš velkém množství. O jaké potraviny se jedná?

1. Banány

2 banány denně jsou považovány za zdravé množství. Při konzumaci většího počtu banánů bychom se ale už měli mít na pozoru. Nadměrná konzumace banánů totiž může způsobit nejen častější výskyt migrény kvůli vysoké koncentraci tyramidu, ale také například zubní kaz. Banány totiž kromě obsahu cukru, který ve velkém množství škodí, také můžou produkovat bakterie ničící zubní sklovinu.

iZdroj fotografie: Pexels
Banány můžou způsobit migrénu i rozpad zubní skloviny

2. Ovesné vločky

Pokud se přejídáte ovesnými vločkami, pravděpodobně se u vás vyskytnou problémy s nadýmáním a vyprazdňováním. Studie ukázala, že příznaky zácpy lze výrazně omezit snížením příjmu vlákniny. Kromě zažívacích problémů může nadměrná konzumace ovesných vloček způsobit také omezení vstřebávání vápníku, hořčíku a zinku. Ovesné vločky mají také relativně vysokou kalorickou hodnotu, proto jejich přílišná konzumace může způsobit přibývání na váze. Je tedy nutné si hlídat svůj denní příjem kalorií.

iZdroj fotografie: Pexels
Ovesné vločky můžou způsobit zažívací potíže

3. Sýr

Sýr pro svůj vysoký obsah nasycených tuků může znamenat značné riziko pro váš organismus. Přílišná konzumace může vyvolat ischemickou srdeční chorobu a jiná onemocnění srdce. Rozhodně dbejte na zdravé množství tuků, které do těla dostáváte, protože se tak nejen vyhnete srdečním onemocněním, ale zároveň například pálení žáhy či zažívacím obtížím, což jsou další negativní účinky na lidské tělo vyvolané nadměrnou konzumací sýru.

iZdroj fotografie: Pexels
Sýr může vyvolat pálení žáhy, zažívací potíže i onemocnění srdce

4. Rýže

Přestože je rýže lahodná, ve skutečnosti obsahuje velmi málo vitamínů. Rýže vám může také vzhledem ke svému obsahu sacharidů zvýšit glykemický index. Jedná se o chemicky zpracovanou potravinu s nízkou hladinou živin, takže jíte v podstatě prázdné kalorie. Rýže také může obsahovat různé hladiny arsenu. I když se při vaření 40-60 % anorganického arsenu z rýže vytratí, pro lidi konzumující více porcí rýže denně, například v rámci sportovní výživy, může být expozice arsenu nebezpečná.

iZdroj fotografie: Pexels
Expozice arsenu obsaženému v rýži může být pro člověka nebezpečná

5. Brokolice

Brokolice obsahuje thiokyanáty, které vedou k nadměrné produkci hormonů štítné žlázy. V důsledku toho můžete zaznamenat vypadávání vlasů, oteklý obličej a další následky. Brokolice může také způsobit ucpaný nos a vyvolat alergie, jako jsou kožní vyrážky nebo svědění. Doporučená maximální denní dávka brokolice jsou 4 šálky. Nadměrné konzumaci se určitě vyhněte.

iZdroj fotografie: Pexels
Brokolice může způsobit ucpaný nos, svědění i alergie

6. Borůvky

Toto malé bobulovité ovoce není pro většinu lidí nebezpečné. Na pozoru by se ale měli mít rozhodně diabetici. Borůvky totiž mohou snížit hladinu glukózy v krvi pod normální hodnotu, což je pro lidi trpící cukrovkou nebezpečné. Tyto modré bobule také ředí krev, takže buďte opatrní. Borůvky také mohou snížit účinek vašich pravidelně užívaných léků. Z důvodu vysokého obsahu vitamínu K můžou mít borůvky negativní vliv i na dýchání. Může se objevit dušnost nebo problémy s nepravidelným dechem. Za zdravé množství denního příjmu borůvek je považován jeden šálek.

iZdroj fotografie: Pexels
Borůvky mohou způsobit problémy s dýcháním nebo snížení hladiny cukru u lidí trpících diabetem

Určitě je na závěr vhodné říct, že i když volíte do svého jídelníčku převážně zdravé potraviny, je zkrátka dobré nepřekračovat doporučené denní množství, které se ovšem může lišit v závislosti na vaší váze a doporučeném kalorickém příjmu. Méně je někdy více a můžete se tak vyhnout mnohým zdravotním komplikacím. Pokud se ale nějaké negativní účinky potravin dostaví, je vhodné je prodiskutovat s lékařem. Kromě důsledku nadměrné konzumace se může totiž jednat třeba i o alergii.

Setkali jste se někdy s problémy po nadměrné konzumaci některé potraviny?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus