Naklíčený ječmen, přírodní lektvar na nespočet zdravotních neduhů. Nejúčinnější jsou po domácku vyrobené odvary

Naklíčený ječmen je nízkokalorický a stravitelné sacharidy v něm obsažené mají pro lidské tělo zvláštní hodnotu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naklíčený ječmen, který je určen k přímé konzumaci, má podobné složení i funkci v zažívacím traktu jako zelenina. Někdy se označuje jako klíčky, což označuje jen určitou fázi klíčení, zatímco naklíčená semena se konzumují v různých fázích (klíčky, výhonky, osení, …). Obsahuje opravdu velké množství vitamínů – vitamíny B6 a B12, biotin, vláknina, křemík, apod.

Nutriční hodnota klíčků ječmene

Zejména sušené ječmenové klíčky jsou vynikajícím zdrojem vlákniny – jedná se o cca 3 gramy na lžíci. Každá porce ječmenových klíčků má navíc vysoký obsah vitaminu A, což je vitamin rozpustný v tucích, který reguluje imunitní funkci, růst buněk a zrak. Nachází se v nich také vitamin K, základní živina potřebnou pro srážení krve, tvorbu kostí, zdraví srdce a další. Mají rovněž vysoký obsah vitamínu C, který hraje ústřední roli ve všem.

iZdroj fotografie: Pexels

Zázrak krásy a síly

Jedinečné vlastnosti klíčků ocenili také tradiční léčitelé. K odvarům a nálevům používají naklíčená zrna, která jsou prospěšná zdraví mužů a žen. Například kojící matky mohou používat odvary, když je tvorba mateřského mléka nedostatečná. Příznivé účinky obilovin na stav lidské pokožky jsou známy již dlouho. Vysoká hladina vitamínů v obilovinách má antioxidační účinek, zpomaluje stárnutí a chrání pokožku. Mletá naklíčená zrna se používají jako přísady do masek a obličejových peelingů.

Využití v medicíně

Dříve se říkalo, že naklíčené zrno má tu vlastnost, že dodává tělu vitální energii a sílu. Proto se doporučuje používat jej během a po nemoci. Ze zrn se připravují různé nálevy a odvary, které poskytují hmatatelnou pomoc při léčbě vážných onemocnění.

iZdroj fotografie: Pexels

Při onemocnění ledvin

Pokud jde o onemocnění ledvin, ječmenný slad připravený na bázi klíčků vykazuje dobré výsledky. Používá se při komplexní léčbě zánětu ledvin a močového měchýře. Infuze ze zrn se také doporučuje jako profylaktický prostředek pro chronická onemocnění urogenitálního systému.

Zdroj: Oldways Whole Grains Council

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články