Edém, problém s kůží, vlasy a nehty: Možná jde o nedostatek bílkovin

Nedostatek bílkovin je závažným problémem hlavně v rozvojových zemích. Mírným nedostatkem můžete však trpět i vy. Poznáte to na svalech, kůži i vlasech.

Molekula proteinu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Základními živinami jsou tuky, cukry a bílkoviny. Tyto tzv. makroživiny tělo potřebuje přijímat v poměrně velkém množství, aby mohlo správně fungovat a abychom byli vůbec schopni provádět každodenní činnosti. Nutriční specialistka Christine Mikstas, RD vysvětluje, že bílkoviny jsou základními stavebními bloky těla a jsou nezbytné pro regeneraci buněk, správnou funkci imunitního systému a udržení zdravého stavu vlasů, kůže a nehtů. Jejich nedostatek má tedy velmi širokou škálu příznaků.

Nedostatek bílkovin: Bolesti svalů, problémy s vlasy i kůží

Na rozdíl od tuků a cukrů si tělo zásoby bílkovin netvoří, při jejich nedostatku tak sahá do vlastních zásob, tedy do svalů. Ty tak mohou při nedostatku bílkovin ve stravě logicky bolet a samozřejmě ubývají. Dalším příznakem je hlad, který pociťujete i když jíte. Tělo sice možná má dostatek sacharidů a tuků, ale tím, že chybí bílkoviny, vysílá signál, že je potřeba je doplnit. Mezi další příznaky patří:

  • Problémy s kůží: Suchá či šupinatá kůže, která ztrácí pružnost. Mohou se objevit i vředy, ekzémy nebo dermatitida.
  • Problémy s vlasy: Vlasy mohou být matné a mají tendenci se snadno lámat, štěpit a více vypadávají. 
  • Problémy s nehty: Nedostatek bílkovin může způsobit lámavost, křehkost a nerovnost nehtů.
  • Problémy se spánkem: Nedostatek bílkovin ovlivňuje hladinu tryptofanu, jehož nízká hladina negativně ovlivňuje spánek. Pokud vás trápí problémy s usínáním, kromě dostatečné výživy můžete vyzkoušet například i borovicový čaj, který jsme vám již na JakZdravě doporučovali.
  • Slabé kosti: Bílkoviny jsou nezbytné pro dostatečné vstřebávání vápníku a napomáhají kostnímu metabolismu. Jejich nedostatek tak může vést ke zvýšené lámavosti kostí.
suché a lámavé vlasy iZdroj fotografie: Depositphotos
Suché, roztřepené a lámavé vlasy mohou signalizovat i nedostatek bílkovin.

Edém se objevuje až při velmi vážném nedostatku bílkovin

Jedním z často uváděných příznaků nedostatku bílkovin jsou otoky. Edém, tedy abnormální hromadění tekutiny v tělesných tkáních, skutečně je jedním z typických příznaků závažného nedostatku bílkovin. Odbornící z Healthline ale dodávají, že tento symptom je v rozvinutých zemích velmi vzácný. Vyskytuje se až při dlouhodobém a výrazném nedostatku bílkovin. Nejčastěji jej můžete pozorovat u podvyživených dětí v rozvojových zemích, které trpí otoky a nafouklým bříškem.

Chyby, které dělají lidé, co nejedí maso. Je klíčové doplnit bílkoviny, živiny jako železo či vitamíny skupiny B

Důvodem je to, že bílkoviny hrají důležitou roli při udržování rovnováhy tekutin v těle. Pokud není v těle dostatek bílkovin, může dojít k úniku tekutin z krevního řečiště do okolních tkání, což způsobuje právě otoky, zejména v dolních končetinách. V našich podmínkách většinou otoky značí jiný problém, například nebezpečnou krevní sraženinu, jak jsme vás již na JakZdravě informovali.

Jak si hlídáte dostatek makroživin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články