Snižuje nadýmání a bojuje proti zácpě: Chřest je pokladem pro střeva, ale i celkové zdraví člověka

Tato zelenina je často opomíjená, protože mnoho lidí neví, jak ji správně připravit, takže jim nechutná. Není to však tak složité, a když ji zařadíte do svého jídelníčku, tělu to jen prospěje.

zažívací systém i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte zažívací potíže, může vám konzumace této zeleniny sama o sobě hodně prospět. Superpotravinou, o které hovoříme, je chřest. Jak vysvětluje nutriční expertka Daisy Coyle, APD, chřest je plný cenných živin a nabízí řadu zdraví prospěšných látek. Chuťově na vás možná hned nezapůsobí, ale při správné technice z něj můžete připravit výtečnou a křupavou přílohu. Pokud si vás tedy chřest zatím nezískal svou chutí, možná vás přesvědčí jeho jedinečné zdravotní účinky.

1. Pomáhá trávení

Chřest je jednou z nejlepších potravin pro zdraví střev, protože zlepšuje trávení, snižuje nadýmání a pomáhá proti zácpě. Je to také skvělý zdroj prebiotik, která pomáhají zdraví střev udržovat. Další výhodou je vysoký obsah vlákniny, která napomáhá pohybu potravy střevem a přináší úlevu od nepříjemných pocitů během trávicího procesu.

2. Vynikající zdroj kyseliny listové

Chřest je vynikajícím zdrojem folátu, základní živiny, která je rovněž nezbytná pro replikaci DNA. Vzhledem k tomu, že v těhotenství je potřeba více kyseliny listové pro zdravý vývoj plodu, je chřest dobrou volbou pro těhotné nebo kojící ženy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Je plný vitamínů

Chřest vám dodá nejen vitaminy A a C, ale také vitamin K. Ten je klíčový pro zdraví kostí a pro správné fungování přirozených procesů srážení krve v těle. Porce chřestu obsahuje 52 % doporučené denní dávky vitaminu K, což z něj činí jeden z nejlepších zdrojů tohoto vitaminu. Obsahuje také měď (10 % DDD), železo (12 % DDD), již zmiňovaný vitamin A (15 % DDD) a další prospěšné látky.

4. Přírodní diuretikum

Chřest obsahuje velké množství aminokyseliny asparaginu, která působí jako přírodní diuretikum, zvyšuje močení a pomáhá tělu zbavit se přebytečných solí. To je zvláště prospěšné pro lidi trpící otoky (hromadění tekutin v tělesných tkáních) a pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak nebo jiná onemocnění související se srdcem.

Jak chřest připravit, aby byl chutný

Vaření chřestu vyžaduje určitou opatrnost. Pokud chcete, aby byl chutný a křupavý, nevařte jej příliš dlouho (maximálně několik minut) a dobře jej okořeňte. Chřest je naštěstí velmi univerzální surovina, takže ho lze vařit v páře, péct nebo grilovat. Je to skvělá příloha k pečenému kuřeti a lososovi, ale můžete ho použít i do salátů a těstovin. Nejvíce živin a minerálů je soustředěno v tmavších, listnatějších špičkách chřestu, proto tuto část nikdy neodkrajujte.

Nežádoucí účinky chřestu

Chřest je výživná a chutná zelenina, kterou lze jíst každý den. Má nízký obsah kalorií a je plný důležitých vitaminů, minerálů a antioxidantů, a proto je vhodné ho do svého jídelníčku zařadit. Konzumace chřestu však může mít i některé vedlejší účinky:

  • Pro svůj vysoký obsah vlákniny může chřest u některých lidí občas paradoxně způsobovat nadýmání, žaludeční křeče a žaludeční potíže.
  • Chřest obsahuje kyselinu asparagovou, která se může rozkládat na sirné sloučeniny a dodat moči zvláštní zápach.
  • Pokud užíváte lithium, může chřest interagovat s lékem ve vašem těle a zvyšovat jeho retenci, což může mít nežádoucí účinky.
  • Pokud jste na chřest alergičtí, může se u vás objevit kožní vyrážka, slzení očí a dýchací potíže.

Jak připravujete chřest vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články