3denní očistná kúra pro zdravá játra. Stačí vzít 1 hrst rozinek a nalačno vypít připravený nápoj

Rozinky přináší řadu užitečných přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Zvláště účinné jsou však pro rychlou a účinnou očistu jater.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Malé sladké rozinky jsou ve skutečnosti hrozny sušené na přímém slunci nebo v sušičce potravin. Navzdory jejich velikosti se však jedná o plody nabité energií, vlákninou a plné důležitých vitamínů a minerálů. Podle registrované dietoložky Katherine Marengo jsou právě díky jejich obsahu užitečných složek zvláště účinné, co se týče očisty jater od toxinů a nahromaděných chemických složek. Níže jsme proto pro vás připravili jednoduchý návod, jak snadno a rychle detoxikovat játra pomocí obyčejných rozinek. 

Játra jsou důležitý orgán 

Játra jsou důležitý orgán, který je zodpovědný za syntézu bílkovin a čištění krve od nahromaděných toxinů. Hlavními chorobami, které je postihují, jsou především cirhóza a hepatitida, ovšem v některých případech, tedy pokud se špatně stravujete, můžete trpět také ztukovatěním jater – tomuto problému se však dá předejít správným jídelníčkem nebo alespoň pravidelnou očistou. S tou vám pomůže právě tento jedinečný přírodní lék z rozinek, který je ideálním prostředkem pro podporu zdraví tohoto důležitého orgánu a jeho očistu.

Rozinková voda a očista organismu

Rozinky obsahují dostatečné množství antioxidantů a vlákniny, které skvěle čistí játra od veškerých nečistot, pomáhají vylučovat toxiny, povzbuzují trávicí systém a léčí také například zažívací potíže, jako je zácpa. Ještě lépe vám ovšem dokáží pomoci v případě, pokud si z nich připravíte správný vývar: Příprava rozinkové vody je velmi jednoduchá, stačí vložit hrst těchto sladkých plodů do hrnce, zalít je dvěma šálky vody a nechat směs přejít varem. Poté tento nápoj pijete nalačno po dobu 3 dnů (můžete si jej dát studený nebo horký).

Pokud budete pít tento jedinečný léčivý nápoj, čeká na vás kromě očisty těla a odstranění nahromaděných toxinů mnoho dalších výhod. Mezi ty patří především stimulace krevního oběhu, vyrovnání hladiny cholesterolu, ochrana před rakovinou tlustého střeva, snížení hladiny triglyceridů, odstranění ztučnělých jater, odbourání zažívacích potíží a podpora obranyschopnosti imunitního systému. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vláknina v rozinkách

Již z půl šálku rozinek získáte 3,3 gramu vlákniny, což je zhruba 10 až 24 % denní potřeby v závislosti na věku a pohlaví. Jedná se o velmi důležitý prvek, který pomáhá trávení, a to tím, že změkčuje a zvyšuje hmotnost a velikost stolice – ta se v důsledku lépe odvádí a nedochází k zácpě. Vláknina vás však také dokáže udržet mnohem déle nasycené, neboť zpomaluje vyprazdňování žaludku. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět obzvláště v případě, pokud se snažíte zhubnout. 

Bohatý obsah antioxidantů a železa

Rozinky jsou výjimečným zdrojem přirozeně se vyskytujících antioxidačních látek zvaných fytonutrienty, jako jsou zejména fenoly a polyfenoly. Ty pomáhají odstraňovat volné radikály z krve a zabraňovat tak poškození buněk a DNA, čímž také chrání tělo před vznikem onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby nebo také mozková mrtvice. Tyto lahodné plody jsou také dobrým zdrojem železa, které je důležité pro tvorbu červených krvinek a pro přenos kyslíku do tělesných buněk. 

Jak často jíte rozinky vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články