Pro úspěšné hubnutí i hydrataci: Salátová okurka pomůže i cukrovkářům

Okurka je zdravá, osvěžující a neobsahuje téměř žádné kalorie. Díky tomu je vhodná při hubnutí. Navíc může pomoci snížit hladinu cukru v krvi i hydratovat tělo.

i Zdroj fotografie: Shadster / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Okurky jsou vhodným doplňkem při každé dietě. Obsahují totiž převážně vodu, což pomůže udržet tělo hydratované a podpoří i správné vyprazdňování. Mohou se také pochlubit vysokým obsahem antioxidantů, které zabraňují hromadění škodlivých radikálů a tím také vzniku chronických onemocnění. V článku od Rachael Ajmera, MS je možné se dočíst, že okurky také mohou pomoci snížit hladinu cukru a tím předejít vzniku cukrovky 2.typu a dalších nemocí.

Co vše se ukrývá v okurce

Okurka se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu. Spousta lidí si okurky pěstuje na svých zahrádkách a jen málokdo si bez nich dokáže představit letní grilování. Jsou chuťově skvělé, osvěžující a obsahují pouze malé množství kalorií. Jedna standardní asi 300 gramová okurka obsahuje jen 45 kalorií, 11 gramů sacharidů a žádné tuky. Skrývá v sobě také minerály a vitamíny. Především vitamín C, K, hořčík, mangan a také draslík. Ideální je okurky konzumovat i se slupkou, aby se zbytečně nezmenšil podíl těchto prospěšných živin.

Zdravotní přínosy konzumace okurek

V okurkách se ukrývají sloučeniny flavonoidy a taniny, což jsou skupiny, které plní funkci antioxidantů v lidském těle. Ty snižují riziko vzniku chronických onemocnění. Mimo jiné se začíná prokazovat, že okurky mohou snížit hladinu cukru v krvi. Tím mohou pomoci zabránit vzniku komplikací při cukrovce, avšak je ještě zapotřebí více studií na lidech. Okurky obsahují až 96 % vody a také rozpustnou vlákninu, a právě proto jsou vhodné i při prevenci proti zácpě a zlepšují frekvenci vyprazdňování.

iZdroj fotografie: Flickr

Okurky jako pomoc při hubnutí

Díky vysokému obsahu vody a nízkému obsahu kalorií v okurkách, jsou vhodným pomocníkem při hubnutí. Voda také pomáhá tělo hydratovat a udržovat pitný režim. Okurky jsou vhodné jako nízkokalorická svačina, ale i do salátů, do sendvičů nebo například s hummusem. Jejich zařazení do jídelníčku je snadné a vždy vás potěší svou chutí, křupavostí a nezvýší vám hladinu cukru v krvi ani nepřidají téměř žádné kalorie.

Recept na nápoj z okurek pro podporu hubnutí

Osvěžující nápoj z okurek, který pomůže spálit tuk a tím usnadní hubnutí. Nejprve si přichystáte do misky studenou vodu s dvěma lžícemi jedné sody. Do misky namočíte dvě okurky a pomocí houbičky je očistíte. Očištěné okurky se slupkou vyndáte a nakrájíte na kostičky. K nakrájeným okurkám přidáte jeden kus oloupaného a nakrájeného zázvoru a vymačkanou šťávu z dvou citrónů. Tyto suroviny s trochou vody a dvěma lžičkami máty dáte na závěr do mixéru a rozmixujete. Následně nápoj přecedíte a pijete několikrát během dne.

Na jaký způsob jíte okurky nejraději vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články