Oregano je jednou z nejzdravějších bylinek světa. Až zjistíte, co umí, budete ji konzumovat každý den

Oregano je úžasná bylinka, která nabízí řadu zdraví prospěšných vlastností. Obzvláště účinně se osvědčila ve formě aromatického čaje a esenciálního olejíčku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste podpořili své zdraví a obranyschopnost imunitního systému, nemusíte užívat řadu doplňků stravy nebo drahé chemické léky. Stačí, když si každý den dopřejete šálek aromatického čaje z oregana, který nabízí řadu benefitů pro lidské zdraví a v tradiční medicíně je používán již tisíce let. Díky svým antioxidantům například podle lékařky Natalie Olsen nabízí antibakteriální a antivirové vlastnosti, pomůže se zažívacími potížemi a mnoho dalšího. Jeho příprava je přitom naprosto jednoduchá. 

Oreganový čaj a lidské zdraví

Oregano můžete užívat mnoha způsoby, například jej přidat do svých pokrmů, sníst ho zasyrova nebo si z něj připravit lahodný čaj. O účinných vlastnostech v boji s viry a bakteriemi této bylinky jsme na našem webu již psali. Obsahuje totiž bohaté množství antioxidantů, které ji dodávají protizánětlivé vlastnosti a pomůže vám díky nim s léčbou různých onemocnění. Stejně tak je tento blahodárný nápoj znám pro svou schopnost zmírnit zažívací potíže, včetně bolestí břicha a nadýmání. 

Oreganový čaj si můžete připravit z čerstvých nebo sušených listů rostliny. Jakmile je získáte stačí zalít 1 až 2 polévkové lžíce bylinky vroucí vodou, nechat směs alespoň 5 minut louhovat, poté scedit a vypít. Nesčetné zdravotní přínosy tohoto zázračného nápoje potvrdil i web HealthierSteps – již během jednoho týdne se díky němu budete cítit mnohem lépe, a pokud jej zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, můžete se ochránit před vznikem nebezpečných problémů, a to i co se týče rakoviny. Dále pak lektvar může vyléčit nebo zmírnit: 

 • kašel a rýmu
 • artritidu
 • zažívací potíže
 • bolesti svalů a zubů
 • výskyt akné
 • příznaky alergie
 • únavu
 • bolesti hlavy a uší 
 • srdeční problémy
 • infekce močových cest
 • menstruační křeče

Pokud chcete zvýšit účinky oreganového čaje, můžete do něj po vychladnutí přidat také med a citron. Jedná se o další úžasná přírodní léčiva, která nabízí nespočet zdravotních přínosů a jejichž pravidelná konzumace souvisí s lepším imunitním systémem. Je však důležité, abyste je přidali až poté, co tekutina vychladne, neboť příliš horká voda může snížit jejich léčivý potenciál a zničit účinné složky, které se v nich nachází. 

Oregano na stole iZdroj fotografie: Pxhere
Oreganový čaj nabízí řadu zdravotních vlastností pro lidské tělo

Vyzkoušejte také oreganový olej

Další možností, jak užívat oregano a vytěžit z něj co nejlepší účinky, je konzumace či aplikace oreganového oleje. Jedná se o velmi silné přírodní léčivo, které je podle některých zastánců tradiční medicíny mnohem účinnější než antibiotika a podobné komerční prostředky. Stejně tak účinně působí proti plísním, parazitům, virům a také bakteriím – stačí jej správně použít a veškeré tyto problémy budou pryč, a to zcela přirozeným způsobem. Ještě než si jej však zakoupíte, ujistěte se, že neobsahuje žádné přidané chemikálie.

Tento přírodní lék lze užívat také perorálně, ovšem je důležité nejprve jej zředit s nosným olejem. Mezi jeho nejúčinnější složky patří karvarol a tymol, fenoly, terpeny a terpenoidy, kyselina rozmarýnová, kyselina ursolová a kyselina oleanolová. Právě díky těmto sloučeninám pomáhá udržovat tělo v dobré formě, chrání jej před nemocemi a můžete ji použít k detoxikaci spolu s dalšími metodami odstraňování toxinů z tlustého střeva, které vám na webu JakZdravě často doporučujeme. Rozhodně se ji proto vyplatí alespoň vyzkoušet.

Jak se oreganový čaj osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články