Oregano není obyčejné koření, může pomoci v boji proti bakteriím

Oregano je skvělé koření ze Středomoří, které nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Pomůže vám v boji proti bakteriím a je vhodné i při zánětu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oregano je nejen chutné koření, ale také skvělé přírodní léčivo, které nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Tato oblíbená bylinka ze Středomoří obsahuje nespočet důležitých složek, které podle lékařky Rachael Ajmera prospívají mnoha orgánům, pomáhají čistit krev a především také ničit choroboplodné zárodky. Abyste jej mohli využít co nejefektivněji, stačí ho zařadit do svých jídel – hodí se skvěle k masu, při přípravě ryb a také jej můžete přidat do různých omáček či salátů. Jeho benefity pro lidské zdraví jsou úžasné. 

Oregano a lidské zdraví 

O příznivých vlastnostech oregana věděli už lidé v dávných letech. Například pro staré Řeky byla tato bylinka symbolem štěstí a radosti, zatímco Egypťané jej používali během svých náboženských obřadů a v případě potřeby jej využívali jako dezinfekční prostředek. Do novodobé Evropy jej poté přivezli tradiční arabští lékaři, kteří jej používali k léčbě migrén a doporučovali jej vysazovat na hroby svých blízkých zesnulých, což je mělo chránit a zajistit, aby jejich duše odpočívaly v klidu a míru. 

Postupem času si začala bylinka získávat oblibu nejen v tradičním léčitelství, ale také v moderní medicíně, a to zejména jako prostředek proti problémům s trávicím traktem. Díky těmto účinkům je uctívána mnohými odborníky dodnes – stejně tak stojí za zmínku obsah jejích siličnatých éterických látek, včetně karvakrolu a thymolu, které působí jako silné antioxidanty a disponují antibakteriálními a antimykotickými účinky. Pokud se tedy u vás objeví jakékoliv problémy s pokožkou, plísně nebo například i hemeroidy, oregano vám dokáže pomoci. 

Potenciální protirakovinné účinky 

Oregano doporučuje i mnoho doktorů, a to zejména pro obsažený karvakrol. „Ten v experimentu na buňkách účinně likvidoval nádorové buňky, a to spuštěním jejich apoptózy, což je programovaná buněčná smrt. Nádorové buňky mají několik záludných vlastností a jedna z nich je, že jsou v podstatě nesmrtelné – nereagují na žádné regulační mechanismy, které řídí normální buněčné procesy ve zdravých buňkách a vyvolají i jejich přirozené odumření. Karvakrol je však dokázal „donutit“ k tomu, aby odumřely,“ popisuje Dr. Igor Bukovský. 

Koření oregano na stole iZdroj fotografie: Pxhere
Oregano pomáhá ničit rakovinné buňky v těle

Bylinka proti mnoha problémům 

Oregano nabízí řadu dalších zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pomůže vám například při kašli a plicních chorobách, jako je onemocnění průdušek a vhodný je zejména při zánětech či plísních (zejména oreganový olej). Mezi jeho další zdravotní přínosy patří: 

  • pomáhá při žaludečních křečích a jiných problémech trávicího ústrojí
  • má antibakteriální účinky
  • pomáhá při podrážděné pokožce, ekzémech a svědivosti 
  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • je vhodný při zahlenění 
  • zlepšuje odkašlávání
  • pomáhá při nespavosti
  • napomáhá látkové výměně

Oregano lidé nejčastěji využívají jako aromatickou bylinku, kterou přidávají do svých oblíbených pokrmů (skvěle se hodí na pizzu, do polévky, k masu, do pomazánek, salátů a řady lahodných omáček). Přidat jej však můžete téměř kamkoliv v závislosti na vašich chutích – skvěle vám také pomůže, když si z něj připravíte nálev nebo čaj. Takový nápoj je obzvláště účinný k podpoře trávicího traktu. Stačí přelít jednu čajovou lžičku bylinky vroucí vodou a nechat tekutinu čtvrt hodiny vylouhovat. Pro získání nejlepších účinků pijte 3 šálky směsi denně. 

Jak často konzumujete oregano vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články