Pelyněk estragon a jeho blahodárné přínosy: Toto koření je jedno z nejzdravějších na světě

Snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje spánek a mnohem více. Pelyněk estragon je považován za jednu z nejzdravějších bylin vůbec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pelyněk estragon je vytrvalá bylina z čeledi slunečnicovitých, která disponuje skvělou chutí a hodí se téměř do všech pokrmů. Kromě toho je však známá již po tisíciletí jako silné přírodní léčivo, které podle lékařky Autumn Enloe například podporuje zdraví krevního oběhu, zlepšuje spánek a také chrání tělo před vznikem cukrovky 2. typu. My jsme si proto pro vás připravili 6 jeho nejlepších přínosů, které ocení naprosto každý zastánce zdravého životního stylu. 

1) Vysoký obsah živin

Pelyněk estragon má jakožto bylina velmi nízký obsah kalorií a sacharidů. Naproti tomu však disponuje velkým množstvím užitečných živin, které jsou zvláště prospěšné pro zdraví těla. Zejména se jedná o mangan, což je základní prvek, který se podílí na zdraví mozku, růstu, metabolismu a snižování oxidačního stresu v těle. Kromě toho také obsahuje draslík a železo, což jsou klíčové minerály pro správnou funkci buněk a tvorbu krve. Jejich nedostatek může vést k anémii, únavě a slabosti. 

2) Zlepšuje citlivost těla na inzulín 

Inzulín je hormon, který pomáhá dostat glukózu do buněk. Vlivem faktorů, jako je špatná strava a sedavý životní styl, se však vaše tělo může potýkat s inzulínovou rezistencí, která vede k nadbytku glukózy v krvi a bývá příčinou obávané cukrovky 2. typu. Pravidelná konzumace pelyňku estragonu ovšem zlepšuje citlivost na inzulín a tím také podporuje správné využití glukózy v těle. 

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Zlepšuje kvalitu spánku

Nedostatek spánku je závažný problém, který může mít nebezpečné dopady na vaše zdraví, a to jak z biologického, tak i psychického hlediska – zejména zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění a neurologických poruch. Aby se vám lépe usínalo, můžete kromě prášků na spaní zařadit do svého jídelníčku pelyněk estragon. Tato blahodárná bylina disponuje uklidňujícím účinkem a pomáhá regulovat spánek. 

4) Zvyšuje chuť k jídlu

Ke ztrátě chuti k jídlu může dojít z různých důvodů, například kvůli věku, depresi nebo vlivem chemoterapeutické léčby. Pokud se tento problém neléčí, může se pacient potýkat s podvýživou a horší kvalitou života. Pelyněk estragon či jeho extrakt je ovšem skvělý prostředek, který chuť k jídlu dokáže stimulovat. Jeho pravidelná konzumace vám proto zajistí dostatečný pocit hladu, když vaše tělo bude vyžadovat rychlý přísun živin. 

5) Zmírňuje bolest způsobenou artritidou

V tradičním lidovém léčitelství se pelyněk estragon používá k tlumení bolesti kloubů již po dlouhé tisíce let. Obzvláště účinný je ovšem při artritidě. V takovém případě se vyplatí konzumovat doplňky stravy s jeho obsahem, ovšem neměli byste to přehánět s jejich množstvím. V takovém případě by totiž vaše tělo nemuselo danou dávku snést. Denně je podle odborníků ideální množství 150mg. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Má antibakteriální vlastnosti 

Pelyněk estragon disponuje skvělými antibakteriálními vlastnostmi, které působí zejména proti Staphylococcus aureus a E. coli – dvěma bakteriím, které často bývají příčinou závažných onemocnění a mohou být obsaženy v běžných potravinách. Odborníci během výzkumů došli k závěru, že by esenciální olej z této byliny mohl být dokonce účinným přírodním konzervantem v potravinách.

Zdroj: Healthline

Jak často přidáváte pelyněk estragon do své stravy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Dámské boty, které budou v roce 2023 nejmódnější
Události247
Události247
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
adbz
adbz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti