Pelyněk estragon a jeho blahodárné přínosy: Toto koření je jedno z nejzdravějších na světě

Snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje spánek a mnohem více. Pelyněk estragon je považován za jednu z nejzdravějších bylin vůbec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pelyněk estragon je vytrvalá bylina z čeledi slunečnicovitých, která disponuje skvělou chutí a hodí se téměř do všech pokrmů. Kromě toho je však známá již po tisíciletí jako silné přírodní léčivo, které podle lékařky Autumn Enloe například podporuje zdraví krevního oběhu, zlepšuje spánek a také chrání tělo před vznikem cukrovky 2. typu. My jsme si proto pro vás připravili 6 jeho nejlepších přínosů, které ocení naprosto každý zastánce zdravého životního stylu. 

1) Vysoký obsah živin

Pelyněk estragon má jakožto bylina velmi nízký obsah kalorií a sacharidů. Naproti tomu však disponuje velkým množstvím užitečných živin, které jsou zvláště prospěšné pro zdraví těla. Zejména se jedná o mangan, což je základní prvek, který se podílí na zdraví mozku, růstu, metabolismu a snižování oxidačního stresu v těle. Kromě toho také obsahuje draslík a železo, což jsou klíčové minerály pro správnou funkci buněk a tvorbu krve. Jejich nedostatek může vést k anémii, únavě a slabosti. 

2) Zlepšuje citlivost těla na inzulín 

Inzulín je hormon, který pomáhá dostat glukózu do buněk. Vlivem faktorů, jako je špatná strava a sedavý životní styl, se však vaše tělo může potýkat s inzulínovou rezistencí, která vede k nadbytku glukózy v krvi a bývá příčinou obávané cukrovky 2. typu. Pravidelná konzumace pelyňku estragonu ovšem zlepšuje citlivost na inzulín a tím také podporuje správné využití glukózy v těle. 

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Zlepšuje kvalitu spánku

Nedostatek spánku je závažný problém, který může mít nebezpečné dopady na vaše zdraví, a to jak z biologického, tak i psychického hlediska – zejména zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění a neurologických poruch. Aby se vám lépe usínalo, můžete kromě prášků na spaní zařadit do svého jídelníčku pelyněk estragon. Tato blahodárná bylina disponuje uklidňujícím účinkem a pomáhá regulovat spánek. 

4) Zvyšuje chuť k jídlu

Ke ztrátě chuti k jídlu může dojít z různých důvodů, například kvůli věku, depresi nebo vlivem chemoterapeutické léčby. Pokud se tento problém neléčí, může se pacient potýkat s podvýživou a horší kvalitou života. Pelyněk estragon či jeho extrakt je ovšem skvělý prostředek, který chuť k jídlu dokáže stimulovat. Jeho pravidelná konzumace vám proto zajistí dostatečný pocit hladu, když vaše tělo bude vyžadovat rychlý přísun živin. 

5) Zmírňuje bolest způsobenou artritidou

V tradičním lidovém léčitelství se pelyněk estragon používá k tlumení bolesti kloubů již po dlouhé tisíce let. Obzvláště účinný je ovšem při artritidě. V takovém případě se vyplatí konzumovat doplňky stravy s jeho obsahem, ovšem neměli byste to přehánět s jejich množstvím. V takovém případě by totiž vaše tělo nemuselo danou dávku snést. Denně je podle odborníků ideální množství 150mg. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Má antibakteriální vlastnosti 

Pelyněk estragon disponuje skvělými antibakteriálními vlastnostmi, které působí zejména proti Staphylococcus aureus a E. coli – dvěma bakteriím, které často bývají příčinou závažných onemocnění a mohou být obsaženy v běžných potravinách. Odborníci během výzkumů došli k závěru, že by esenciální olej z této byliny mohl být dokonce účinným přírodním konzervantem v potravinách.

Zdroj: Healthline

Jak často přidáváte pelyněk estragon do své stravy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články