Perlivá voda versus neperlivá voda. Může volba ovlivnit zdraví?

Lidi lze rozdělit do dvou skupin: na ty, kteří preferují neperlivou vodu, a na ty, kteří volí její sycený protějšek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Existuje mezi nimi nějaký další rozdíl než jsou bublinky? Může perlivá voda poškodit naše zdraví? Může každý vypít perlivou vodu bez obav o své zdraví a pohodu? Je čas rozptýlit jakékoli pochybnosti. Pojďme se podívat na rozdíly vody od jednoho výrobce, který prodává stejnou vodu neperlivou i perlivou.

Čím se liší sycený a nesycená voda?

Perlivá a neperlivá voda se liší pouze tím, že jedna obsahuje oxid uhličitý a druhá ne. Perlivá voda obsahuje hovorově nazývané bubliny, které dodávají příjemný pocit osvěžení a dodávají trochu jinou chuť. Voda se zdá být trochu kyselejší, což je pro někoho plus a pro někoho naopak mínus. Pocit kyselosti lze snadno vysvětlit. Voda nasycená oxidem uhličitým bude mírně kyselá. Její pH bude v rozmezí 6,5-7,8.

iZdroj fotografie: Pixabay

Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez zápachu, který vydechujeme. Když jej přivedeme do těla vodou, nehromadí se, protože je to plyn, který rychle vylučujeme plícemi a ledvinami. Kromě toho je malé množství CO 2 neustále absorbováno jídlem a vdechováním, ať se nám to líbí nebo ne, protože malé množství je přirozeně ve vzduchu. Je zajímavé, a mnoho lidí neví, že určité množství oxidu uhličitého je nezbytné pro správné fungování. Následkem toho může nedostatek CO2 vést k hyperventilaci.

Přebytek oxidu uhličitého v těle

Přebytek CO2 v lidském těle je možný u lidí, kteří jsou neustále vystaveni oxidu uhličitému a z různých důvodů jej nemohou nebo nemohou správně vylučovat. Jde například o osoby s emfyzémem, s obstrukční plicní nemocí, astmatem, spánkovou apnoe nebo o osoby pracující v dole či takové, co jsou v častém kontaktu s kompostérem. Organismy jiných lidí se s přebytky vypořádají jednoduše. Plyn tak nezůstává v těle tak dlouho, aby se mohl dostat do krve a způsobit poškození.

iZdroj fotografie: Pixabay

O perlivé vodě koluje spousta mýtů. Není pravda, že by bublinkatá voda přispívala nadváze ani nemá na svědomí reflux. Ačkoli je perlivá voda mírně kyselá, nemá vliv na acidobazickou rovnováhu, tudíž neokyseluje tělo. Není ani pravda, že perlivá voda hydratuje méně než voda neperlivá. Obě mají totiž stejné chemické složení a stejnou biologickou dostupnost. Sycená voda není ani příčinnou srdečních onemocnění. Ačkoli obsahuje sodík, který je jedním z faktorů při rozvoji těchto chorob. Lze si vybrat vodu s nízkým obsahem sodíku.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil