Přirozená očista lymfatického systému aneb Jak nakopnout správnou funkci těla a zbavit se únavy i oteklých nohou

Lymfou je z tkání odváděno mnoho škodlivých látek. Ty jsou pak odstraňovány přirozenými detoxikačními mechanismy. Jejich činnost lze podpořit například některými bylinami.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lymfatický systém je stěžejní pro zachování celkového zdraví, ochranu těla před nemocemi a také pro transport živin. Dle lékaře Kevina Martineze, M.D. se veškeré toxiny, těžké kovy, pesticidy a další škodlivé látky přijaté do těla potravou, vodou a vzduchem v těle hromadí a narušují jeho vnitřní rovnováhu. Pomocí mnoha detoxikačních mechanismů, ke kterým patří i funkční lymfatický systém, jsou všechny tyto škodlivé látky včetně nežádoucích mikroorganismů odstraňovány.

Lymfatický systém

Součástí lymfatického systému jsou lymfa, lymfatické cévy, kapiláry a lymfatické tkáně (lymfatické uzliny, slezina, kostní dřeň, mandle a brzlík). V buněčném prostoru dochází k látkové výměně, kdy lymfatické kapiláry absorbují tekutinu z tkání a vzniká lymfa. V té jsou obsaženy odumřelé buňky, bílkoviny, tuky a mnoho škodlivých a odpadních látek. Pomocí filtrace je přebytečná tekutina předána zpět do krve, tím brání jejímu městnání a tvorbě otoků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pohyb lymfy je umožněn svalovými kontrakcemi, dýchacími pohyby, peristaltikou střev a nepřímo činností srdce. Z vnějšku může být podpořen masážemi, lymfodrenážemi nebo hydroterapií.

Lymfatický a imunitní systém

Lymfatický systém je nezbytný pro udržování zdravé imunity. Lymfatické cévy odvádí lymfu skrze lymfatické uzliny, které ji čistí od mikroorganismů, toxických látek a tvoří bariéru proti šíření nádorových buněk. Slezina a kostní dřeň podporují imunitní systém pomocí tvorby bílých krvinek. Brzlík, který také produkuje bílé krvinky, je stěžejní pro vývoj imunitního systému především v dětství.

Dysfunkce lymfatického systému

V případě pomalého toku lymfy se hromadí v těle tekutina a toxiny. Kromě toho imunitní buňky nejsou transportovány do míst, kde jsou potřebné. To vše způsobí lymfedém a oslabení přirozené obranyschopnosti. Lymfedém je otok, který se projeví zejména na končetinách, posléze může i na hlavě a krku. Otoky omezují rozsah pohybu a mohou způsobovat pocit tíhy a tupé bolesti. Otoky v oblasti hlavy mohou ovlivnit zrak, způsobit bolest uší, zhoršené polykání a dýchání. Dostavuje se celková únava, slabost a přibírání na váze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podpora imunitního systému

Kromě lymfy jsou součástí přirozených detoxikačních mechanismů játra a trávicí systém celkově, ale i močový a dýchací systém. Pro účinnost těchto mechanismů je nezbytný pitný režim, vyvážená strava, fyzická aktivita a hluboké dýchání. Lymfu lze rozproudit také masážemi, lymfodrenážemi nebo saunováním. Pro podporu přirozených detoxikačních mechanismů těla zařaďte do své stravy některé z následujících potravin.

1) Ostropestřec mariánský

Obsahuje komplex aktivních látek, které jsou souhrnně nazývány silymarin. Z nich je důležitý především silybin, který podporuje regeneraci jaterní tkáně. Kromě toho je to silný antioxidant, který podpoří celkové zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Pampeliška lékařská

Pampeliška obsahuje mnoho prospěšných látek, které podporují detoxikační funkce těla. Ovlivňují především jaterní a ledvinové funkce.

3) Řasa chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa, která podporuje regeneraci jater a napomáhá odvádět z tkání přebytečnou tekutinu, která může zpomalovat lymfatický systém.

4) Jablečný pektin

Jedná se o druh rozpustné vlákniny v jablkách. Má schopnost odstraňovat z tkání škodlivé látky, jako jsou pesticidy, ionty těžkých kovů nebo radioaktivní prvky. Ty jsou pak z těla odváděny trávicím systémem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Medvědice lékařská

Tato rostlina má protizánětlivé schopnosti a podporuje činnost močových cest. Těmi jsou z těla odváděny ve vodě rozpustné toxiny a další škodlivé látky.

6) Lopuch

Lopuch má tendenci podporovat tok lymfy a průtok krve. Kromě toho tato rostlina podporuje fungování močového systému.

Jakým způsobem podporujete činnost lymfatického systému?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články