Pomocník kmín: Vyřeší spánkové problémy, pomůže i s hubnutím

Kmín přináší řadu užitečných zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí jej zařadit do svého každodenního jídelníčku a změnu poznáte téměř ihned.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolest kloubů, špatný spánek nebo dokonce kila navíc jsou typické problémy, se kterými se dnes potýká velká část světové populace. Mnoho lidí hledá řešení v lécích, ovšem není žádným tajemstvím, že mnohem lépe vám dokáží pomoci některé přírodní prostředky, jako je třeba právě kmín. Toto jedinečné koření disponuje řadou užitečných složek, včetně silných antioxidantů (jako jsou fenoly a flavonoidy), éterických olejů, minerálů, vitamínů a dokonce také vlákninou. Právě díky nim přináší mnoho zdravotních benefitů pro lidské zdraví, ze kterých může těžit každý. 

Řešení pro žaludeční problémy 

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak můžete využít kmín k léčebným účelům. Pokud vás například trápí problémy s trávením, můžete po jídle sníst jednu polévkovou lžíci tohoto koření a zapít jej sklenicí vody – tímto způsobem podpoříte svou vnitřní mikroflóru a podpoříte vstřebávání živin z potravy. Stejně tak vám dokáže pomoci s refluxem kyseliny a nevolností. V takovém případě můžete postupovat naprosto stejně. 

Další způsob, jak využít kmín, je připravit si odvar. Ten vám dokáže pomoci zejména s neutralizací žaludečních kyselin, které mohou vést k nepříjemnému pálení žáhy a nechuti k jídlu. Stačí uvařit 15 gramů kmínu se 100 mililitry vody, odvar rozdělit do 2 částí a ty pít pravidelně ráno a večer. Pokud pro vás bude výsledná chuť příliš nepříjemná, můžete jej osladit medem – dejte si však pozor, aby byl nepasterizovaný a bez přidaných chemických složek.

Nachlazení a nespavost 

Kmín je také účinný při boji proti nachlazení a kašli. Stačí uvařit několik semen kmínu, odvar scedit a následně ho vypít – tento prostředek vám skvěle pomůže uvolnit hlen a uklidnit podrážděné hrdlo. Co se týče nespavosti, může vám pomoci především kombinace tohoto koření s banánem. Ovoce stačí rozmačkat, přidat půl lžičky kmínu a vypít nápoj před spaním. Již během chvilky pocítíte úlevu od přebytku stresu, se kterým jste se museli přes den vypořádat. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kmín je též známý svými protizánětlivými vlastnostmi a může vám pomoci při bolestech žaludku. Stačí smíchat 3 gramy tohoto koření s vlažnou vodou a nápoj vypít, což uklidní váš podrážděný žaludek a zmírní bolest. Dalším jeho pozitivním přínosem je vysoký obsah železa, které chrání organismus před chudokrevností. Za zmínku také stojí jeho vysoký obsah antioxidantů, které zase pomáhají čistit tělo od nahromaděných toxinů a dalších nebezpečných látek. 

Pomůže i lidem s cukrovkou a nadváhou

A konečně, kmín může být také užitečný i pro lidi s cukrovkou, neboť má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi – stačí jej konzumovat po ránu smíchaný s medem a vodou jako léčivý nápoj. Tímto způsobem vám navíc snadno pomůže shodit přebytečná kila. Obecně se jedná o velmi úžasné koření, které nabízí řadu zdravotních výhod a pomůže vám vyřešit řadu onemocnění. Je ovšem důležité zmínit, že byste se měli před jeho užíváním raději poradit se svým praktickým lékařem, zejména pokud užíváte jakékoli léky nebo máte závažné zdravotní problémy.

Jak často jíte kmín vy?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články