Nápoj pro ochranu kardiovaskulárního systému aneb Péčí o cévy snížit riziko infarktu a mrtvice

Mezi nejčastější onemocnění patří ta, která se týkají kardiovaskulárního systému. Vinou na tom má zejména nezdravý způsob života, hlavně nedostatek pohybu a špatná strava.

i Zdroj fotografie: Neha Sonal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když budete mít zdravé cévy, je to pro vaše tělo velká výhra. Cévami proudí krev ke všem buňkám, kterým tak nechybí důležité živiny a kyslík. Jestliže podceníte péči o cévy, promítne se to negativně do jejich stavu. Může dojít k ukládání aterosklerotického plátu a později i ke vzniku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Proto se oplatí preventivně žíly a cévy posilovat, říká dietoložka Kim chin, RD.

Připravte si zdravý nápoj pro vaše cévy

Cévy a žíly je třeba pravidelně čistit. Zde může pomoci zdravý nápoj, který se připravuje z:

  • 2,5 dl citronové šťávy
  • 2,5 dl jablečného octa
  • 2,5 dl odvaru ze zázvoru
  • 2,5 dl česnekového pyré
  • 4 lžic medu

Postup přípravy je docela snadný. Vezmete čerstvý zázvor o velikosti asi 4 centimetrů, oloupete ho, nakrájíte a zalijete 3 dl vody. Povaříte ho mírným varem po dobu 15 minut. Poté doplníte jablečným octem a česnekovým pyré a budete vařit dalších 30 minut. Odstavíte z ohně a necháte vychladnout na teplotu asi 40 °C a promícháte s citronovou šťávou a medem. Připravený nápoj nalijete do sklenice a uskladníte v chladničce na dobu 1 až 2 měsíců. Každé ráno na lačno se užívá 1 polévková lžíce.

Proč se na cévy užívá jablečný ocet?

Hlavní účinnou látkou v jablečném octě je kyselina octová, jež vzniká fermentací drcených jablek. Kromě ní je bohatý na draslík, aminokyseliny a antioxidanty. Pomáhá tělu zbavit se bakterií, upravuje hladinu krevního cukru i cholesterolu a napomáhá hubnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravotní přínosy zázvoru

Obvykle se čerstvý zázvor používá v boji proti chřipce a nachlazení, snižuje nevolnost a podporuje trávení. Zázvor má protizánětlivé a antioxidační účinky, snižuje oxidační stres a množství volných radikálů v organismu. Napomáhá k vyrovnané hladině cukru a cholesterolu v krvi, čímž chrání kardiovaskulární systém před vznikem nemocí.

Jaké zdravotní účinky má citron

Citrony jsou zdrojem vitamínu C, jenž v těle funguje jako antioxidant. Zároveň působí proti vzniku srdečních onemocnění, a to i díky přítomnosti vlákniny a rostlinných sloučenin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jeho pravidelným užíváním je možné ochránit žíly a cévy před vznikem aterosklerotického plátu, případě již vzniklé nánosy vyčistit.

Čím česnek přispívá ke zdraví

Česnek má antibakteriální účinky a používá se při léčbě nachlazení. Umí také snižovat krevní tlak a hladinu LDL cholesterolu v krvi, čím předchází vzniku nemocí kardiovaskulárního systému. Česnek obsahuje antioxidanty, které pomáhajá předcházet Alzheimerově chorobě a demenci. Také sportovní výkon může být lepší díky česnekovým doplňkům.

Jaký je váš vyzkoušený recept na udržování zdraví cév?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články