Potraviny pro klidný a okamžitý spánek –⁠ mezi nimi i banány a jogurt

Jídlo má obrovský vliv na spánkový cyklus a celkové zdraví, což zdůrazňuje důležitost vyvážené stravy. Tyto potraviny vám pomohou usnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Miliony lidí mají v noci problémy s usínáním. Někteří se budí uprostřed noci. Jejich mysl je unavená a ospalá, ale nemohou znovu usnout. Výživová specialistka Kathy W. Warwick, R.D. upozorňuje, že nespavost je nejen nepříjemný problém, ale může vést i k vážným psychickým a fyzickým potížím. Dobrou zprávou je, že můžete do svého každodenního jídelníčku zařadit některé potraviny a zlepšit tak svůj dobrý spánek. Následující potraviny vás uspí okamžitě.

1. Banány

Před spaním snězte banán, abyste své tělo uvedli do spánkového režimu. Hořčík v banánech uvolňuje svaly a draslík zabraňuje nočním křečím. Sladké banány pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a poskytují dostatek tryptofanu. Tento neurotransmiter je jedním z vašich spojenců v boji proti nespavosti.

2. Losos

Losos ulovený ve volné přírodě je plný omega-3 mastných kyselin a vitamínu B6. Těch vaše tělo potřebuje hodně, aby se vyrovnalo se stresem a uvolnilo se. Vitamín B6 zlepšuje produkci melatoninu, známého také jako spánkový hormon, a tím zlepšuje kvalitu vašeho spánku. Nedávné studie prokázaly, že pravidelná konzumace čerstvého lososa zvyšuje hladinu vitaminu D a zajišťuje kvalitní spánek.

iZdroj fotografie: Unsplash

3. Bylinný čaj

Bylinné čaje jsou silnější, než si vůbec dokážete představit. Heřmánek, kozlík lékařský, máta a levandule se používají od nepaměti. Lidé je používali k léčbě neduhů a také k lepšímu nočnímu spánku. Apigenin v heřmánku zklidňuje mozek a uvolňuje tělo. Šálek čerstvého čaje před spaním vám zajistí spánek, po kterém jste toužili. Vyhněte se zelenému nebo černému čaji, protože ty vaši nespavost ještě zhoršují.

4. Jogurt

Věřte tomu nebo ne, ale jogurt se běžně přidává na seznam potravin zlepšujících spánek. Pijte jogurtové nápoje a jezte mléčné výrobky, abyste si zlepšili hladinu vápníku a předešli jeho nedostatku. Zdravá hladina vápníku je pro nespavce velkým přínosem.

5. Třešně

Čerstvá třešňová šťáva je jednoduchým a rychlým řešením vaší nespavosti. Živiny v této šťávě zvyšují hladinu melatoninu a udržují vás v noci v klidu. Třešně mají pozitivní vliv na cirkadiánní rytmus. Pokud nemáte rádi šťávy, můžete jíst čerstvé třešně, abyste dosáhli požadovaného účinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Celozrnné obiloviny

Celá zrna jsou vynikajícím zdrojem hořčíku. Ječmen a podobné potraviny vám dodají dostatek tohoto minerálu na celý den. Nedostatek hořčíku často vede k nespavosti a dalším poruchám spánku. Kombinujte celá zrna s další správně vybranou stravou a nikdy nebudete řešit nedostatek hořčíku.

7. Kakao

Teplé kakao před spaním zní lépe než cokoli jiného na světě. Kakao je bohaté na hořčík a tryptofan. Jak jste si možná všimli, právě tryptofan, hořčík a některé sacharidy jsou důležité pro váš spánkový cyklus. 

Pokud máte problémy se spánkem, může vám pomoci noční svačina. Můžete si dát misku cereálií a mléka, nějaké oříšky a krekry nebo třeba chléb a oblíbený sýr. Ale s tučnými sýry to není radno přehánět, obzvláště v noci.

Vyhněte se tukům před spaním

Výzkumy ukázaly, že jídla s vysokým obsahem tuku mohou narušit spánkový cyklus, protože aktivují trávení, což vám přinese několik cest na toaletu navíc. Nebezpečný je také skrytý kofein. Je obsažen v čokoládě a coca-cole. Obsahuje ho dokonce i káva bez kofeinu!

Co pomáhá na potíže se spánkem vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články