Jak zatočit s cukrovkou: Jogurt, zázvor a česnek udrží hladinu cukru pod kontrolou

Při onemocnění cukrovkou hraje nejdůležitější roli udržet hladinu krevního cukru pod kontrolou. Pomoci vám v tom mohou určité potraviny.

i Zdroj fotografie: F Ceragioli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cukrovka je charakteristická tím, že tělo není schopné produkovat dostatek inzulinu nebo jej neumí správně využít. Hladina cukru v krvi stoupá, což vede k vážným zdravotním následkům. Dietetička a odbornice na cukrovku Kathy W. Warwick připomíná, že kromě léků existují další, přírodní metody, jak dostat hladinu cukru pod kontrolu. Alfou i omegou je v tomto případě zdravý životní styl.

Potraviny ovlivňující cukr v krvi

Následující potraviny jsou bohaté na vitamíny a mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Některé z nich podporují produkci inzulínu. Potraviny jsou seřazené od nejlepších a nejúčinnějších po ty s menší, avšak rozhodně nezanedbatelnou účinností.

 1. Lněné semínko
 2. Aloe vera
 3. Zelená zelenina, z ní hlavně brokolice
 4. Česnek a kari
 5. Zázvor
 6. Ženšen
 7. Směs semen koriandru, fenyklu, kmínu, kurukumy a pískavice
 8. Med
 9. Máta peprná
 10. Bílé ředkvičky
 11. Syrový med
 12. Skořice
 13. Jogurt
 14. Okra (ibišek jedlý)
 15. Šťáva z nezralého banánu

Nezapomeňte na pravidelný pohyb

Cvičení, ať už budete pravidelně chodit na procházky nebo si vyberete jiný sport, zlepšuje citlivost buněk na inzulín. Také pomáhá svalům, aby si z krve braly cukr, který potřebují jako zdroj energie. Výsledkem je snížení hladiny krevního cukru.

Vyhněte se stresu a ponocování

Podle studie z oblasti psychologie, neurologie a endokrinologie má stres zásadní vliv na zvyšování hladiny krevního cukru. Proto se lidem trpícím cukrovkou doporučují antistresové metody jako relaxace, jóga, cvičení nebo procházky v přírodě. Podobně devastující vliv na zdraví má nedostatek kvalitního spánku. Spánková deprivace zvyšuje hladinu kortizolu, která hraje zásadní roli v udržování hladiny krevního cukru.

Detail kapky krve na špičce prstu s domácím glukometrem připraveným k měření hladiny krevního cukru iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidelné kontroly

Trpíte-li cukrovkou, dodržujte pravidelné kontroly u lékaře a nebojte se s ním poradit ohledně dalších opatření na podporu vašeho zdraví. Hladinu krevního cukru si nemusíte nechat kontrolovat jen u lékaře, můžete si ji měřit pohodlně doma glukometrem. Pokud zkoušíte potraviny na snížení krevního cukru, změny se budou projevovat postupně. Buďte trpěliví a dbejte na své zdraví.

Jaké potraviny pro kontrolu cukru v krvi jste úspěšně vyzkoušeli?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články