Jak se bránit krevním sraženinám pomocí jídla: Zázvor a kurkuma mohou pomoci ředit krev

Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se v žíle vytvoří krevní sraženina. Ochránit se můžete snadno, pomůže zdravá strava zaměřená na potraviny podporující ředění krve.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Hluboká žilní trombóza se může objevit kdekoli v těle, ale nejčastěji vzniká v žilách v lýtku nebo na stehně. Sraženina v žilách může způsobit plicní embolii, což je život ohrožující stav. Doktor Darragh O’Carroll zůrazňuje, že aby k embolii nedošlo, předepisují se pro léčbu léky na ředění krve (antikoagulancia). Doporučit lze další opatření, jako je úprava životního stylu a zaměření se na správné potraviny, které pomáhají předcházet krevním sraženinám.

1. Zázvor

Zázvor má silné protizánětlivé účinky, které pomáhají chránit celé tělo. Ovlivňuje hladinu cholesterolu a pomáhá ho snižovat, čímž zabraňuje tvorbě usazenin v cévách. Nejúčinnější je zázvor v čerstvém stavu. Nejlépe si ho vychutnáte s čajem, kdy vám stačí malý kousek syrového kořene zázvoru přidat do hrnečku s nápojem.

2. Kurkuma

Kurkuma obsahuje látku zvanou kurkumin. Kurkuma je obsažena též v kari koření, kterému dodává charakteristickou žlutavou barvu. Báječných účinků kurkuminu na zdraví je skutečně mnoho, pro stav vašich cév a ředění krve je jeho nejdůležitější vlastností snižování cholesterolu a ochrana cévních stěn před tvorbou usazenin.

3. Kajenský pepř

Kajenský pepř poznáte podle silné kořeněné a pikantní chuti. Obsahuje salicyláty, které pomáhají přímo ředit krev. Stejné sloučeniny obsahuje například lék aspirin, který je pro ředění krve také hojně používán.

Sušené kajenské papričky v moždíři iZdroj fotografie: Pixabay

4. Rajčata

Rajčata jsou pro oběhový systém naprostý skvost. Jednak obsahují dostatek vitamínu C a lykopenu, který posiluje oběhový systém, jednak v nich najdete dostatečné množství vitamínu E, který může zabraňovat srážení krve a tím předcházet vzniku sraženin.

5. Potraviny s omega-3 mastnými kyselinami

Udržovat krevní tlak i hladinu cholesterolu v normě vám pomohou omega-3 mastné kyseliny. Těmito svými účinky hrají roli v obraně vašich cév před krevními sraženinami. Nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou ryby, ale postačí i doplňky stravy s rybím tukem. Kromě účinků na srdce má konzumace rybího tuku další zdravotní výhody.

Jaké jsou vaše zkušenosti s žilní trombózou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články