Tohle je důvod, proč všichni prarodiče tak často konzumovali sádlo

Sádlo se dříve konzumovalo naprosto běžně, vařilo se na něm a používalo se i k promazávání kůže. V mnoha ohledech vám může prospět i dnes.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sádlo má mezi lidmi špatnou pověst, přitom rozhodně není tolik škodlivé, jak se o něm neustále tvrdí. Když ho budete jíst s rozumem, může prospívat vašemu zdraví. Obsahuje důležité látky, které vaše tělo potřebuje pro správné fungování, navíc se dá používat i zevně k promazávání pokožky. Jak to s ním tedy je?

Bohatství ukryté v sádle

V sádle najdete mnoho nepostradatelných vitamínů. Například vitamín B4, který má vliv na metabolismus bílkovin, chrání před sklerózou a pečuje o vaše játra. Další hojně zastoupený vitamín v sádle je vitamín E, který opravuje krevní cévy a zabraňuje vzniku krevních sraženin. Hlavně přes zimu velmi potřebný vitamín D se rovněž ukrývá v sádle. Je nezastupitelný při vstřebávání vápníku a budování imunity. Kromě toho sádlo obsahuje důležité minerály, třeba zinek nebo selen.

Jak je to s cholesterolem

Sádlo obsahuje cholesterol. To je hlavní důvod, proč je tak zatracované. Ano, z části obsahuje ten špatný cholesterol, ale obsahuje i ten dobrý, který vaše tělo potřebuje. Když si toto uvědomíte, najednou už není sádlo takový strašák, jakého z něj lidé udělali.

Sádlo někdy přímo pomáhá

Jste vyčerpaní? Dejte si chleba se sádlem. Sádlo pomáhá dodat a udržet energii, takže se hodí pro ty, kteří pravidelně a tvrdě fyzicky pracují. To ale není jediná situace, kdy přijde vhod. Pomáhá při močových kamenech a při problémech s játry. Jeho příjem se hodí zvýšit přes zimní měsíce, kdy tělo obecně potřebuje více energie pro výrobu tepla.

Sádlem se můžete také mazat. Má pozoruhodné účinky proti bolesti kloubů, údajně dokonce pomáhá s plešatostí. Stačí jen pravidelně mazat konkrétní místa na těle.

Žena pečující o suchou pokožku nohou iZdroj fotografie: Freepik

Sádlo jako součást kosmetiky

Sádlo může být prostředkem pro zlepšení vzhledu. Má skvělé hydratační účinky na kůži a velmi rychle si poradí se suchou pokožkou. Po promazávání sádlem je pokožka pružná, hladká a s minimem nedokonalostí. Sádlo dokonce funguje i proti akné. Takže kromě chleba ho můžete mazat také na kůži, abyste využili jeho potenciál naplno.

Jak vidíte, sádlo může být skutečně prospěšné a zdravé, když se správně používá.

Jak používáte sádlo vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články