Pravda o funkčnosti detoxikačních diet bez okolků a tajností. Co byste měli vědět, ale nikdo vám to neříká?

Detoxikační diety si za poslední roky získaly velikou oblibu u mnoha lidí. Detox slibuje dlouhý seznam pozitivních účinků na lidské zdraví. Zjistěte o něm pravdivé informace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přesto, že se lidé za poslední desítky let vrhají do detoxikační diety, často o ní nemají ani základní informace. Chtějí své tělo očistit od toxinů a zhubnout pár kilo, ale přitom nevědí, jak se správně detox provádí. Detox slibuje, že očistí krev a eliminuje toxiny z těla. Díky tomu by měly přijít výsledky, jako je hubnutí, více energii, jasnější pleť, lepší trávení, snížení nadýmání a eliminace zánětů v těle.

Základní informace o detoxu

Většinou se setkáte s detoxem ve formě krátkodobé diety. Ta by měla sloužit k odstranění toxinů z těla. U některých detoxů je potřeba držet půst, a po něm následuje velice přísná dieta. Při této dietě se nejčastěji konzumuje ovoce, zelenina, ovocné šťávy a voda. Existuje mnoho druhů detoxikace, některé zahrnují i užívání doplňků stravy, bylinek, klystýrů, projímadel, chození do sauny nebo cvičení.

Některé detoxikační diety jsou pouze na pár dní, další mohou být na několik týdnů i déle. Pokud začnete hledat vhodnou detoxikaci, setkáte se s těmi, které jsou zaměřeny na celé tělo nebo s takovými, jež působí pouze na jeden orgán. Nejčastěji se lidé pokouší detoxikovat střeva a trávící soustavu. Nejznámější dieta, která byla schválena i celebritami, je ta, jež má název Stanley Burroughs’s Master Cleanse.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedná se o limonádovou dietu, kdy konzumujete pouze tři věci. Citronovou vodu smíchanou s javorovým sirupem a kajenským pepřem. Dále nápoj se slanou vodou a čaj z bylinného projímadla. Díky této dietě se zbavíte pár kil na krátkou dobu, protože konzumujete velmi málo kalorií. Tato dieta funguje pouze krátkodobě, ale jiné detoxikační diety na tom mohou být lépe.

Pravda o funkčnosti detoxu

V roce 2009 byla provedena studie, která zkoumala 15 různých detoxikačních programů. Ze studie vyplynulo, že z ani jednoho programu nelze uvést přehled o tom, které toxiny byly odstraněny. Dobrou zprávou ale je, že lidské tělo provádí svůj vlastní detox automaticky. Navíc máte možnost tento detox podpořit pomocí jednoduchých triků, které můžete dělat každý den.

Strava, která podpoří detoxikaci

Na trhu neexistuje žádné jídlo, které by zaručovalo účinný detox těla. Je ovšem velice důležité si hlídat to, co jíte. Játra potřebují k dobré funkci velké množství živin. Konzumací výživných surovin podpoříte funkci jater. Tím docílíte toho, že vaše tělo bude schopné se neustále detoxikovat samo. Játra potřebují ke své práci dostatek vitamínů a minerálů, jako je vitamín C, E, B, hořčík, zinek, mangan, selen a síra.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále potřebuje aminokyseliny, jako jsou cystein, glycin, taurin a glutamin, glutathion a nespočet fytonutrientů obsažených v rostlinných potravinách. Toto jsou příklady životně důležitých živin, které podporují správnou funkci jater. Správně fungující játra dokáží velice dobře detoxikovat tělo. Další vhodnou živinou je vláknina. Nemusíte držet drastické diety nebo detoxikační kůry od různých výrobců, jež najdete na trhu. S dobře fungujícím tělem se zbavíte toxinů i hmotnosti bez nutričních „zázraků“.

Snažte se vyhýbat toxickým látkám

Aniž by si to lidé uvědomovali, každý den se vystavují množství chemických látek. Nejčastěji se jedná o kouř, smog, chemické výpary, a další znečišťující látky, jež se přenáší vzduchem. Vyhýbejte se znečišťujícím látkám ve vzduchu a nezatěžujte jimi vaše játra. Můžete si tím zlepšit zdraví, pomůžete i dalším orgánům a ulevíte játrům od zátěže. Lidé žijící na venkově jsou méně vystavováni znečišťujícím látkám v přírodě.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že žijete ve městě, měli byste si doma zajistit čistější vzduch. Toho můžete dosáhnout častým větráním, nebo ještě lépe koupí čističky vzduchu. Vsaďte na přírodu a pořiďte si domů rostliny. Rostliny mají tu užitečnou funkci, že zbavují vzduch škodlivin a vážou na sebe prach. Nezapomínejte na to, že i když si pořídíte rostliny, je nutné prach doma neustále uklízet. Zároveň se zamyslete nad tím, že přestanete kouřit a omezíte konzumaci alkoholu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zaměřte se i na stravu. Dávejte si pozor na to, co jíte, a čtěte si složení každého produktu, který se chystáte konzumovat. Jestliže si koupíte zeleninu a ovoce, vždy je před jídlem řádně umyjte pod tekoucí vodou. Nezapomeňte zeleninu oloupat a nebojte se ani jejího vaření. Tyto kroky dělejte i v případě, že se jedná o organické potraviny, které nepřišly do styku s toxickými látkami.

Cvičení podporuje hubnutí i detoxikaci těla

Je známý fakt, že člověk by se měl pravidelně hýbat. To platí i pro lidi, kteří chtějí podpořit detoxikaci těla. Začněte se zkrátka hýbat a je jedno, jakým způsobem. Toto doporučení není bezúčelné. Alespoň trocha pravidelného cvičení může zbavit tělo zánětu. To opět pomůže vašim játrům, aby fungovala správně a mohla se pořádně zaměřit na detox. Alespoň 4x týdně si zajděte na procházku a rozhýbejte tělo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyzkoušejte doplňky stravy

Zde se nemyslí doplňky stravy, které jsou na prodej na internetu či u všemožných výživových poradců. Dávejte si pozor, abyste si nakoupili doplněk stravy, který je z nějaké řady komerčních produktů. Raději si vyberte rostlinné produkty, které prokazatelně zlepšují proces detoxikace. Například brukvovitá zelenina a veškerá takzvaná „zelená“ zelenina jsou velmi vhodné při detoxikaci těla. Než na doplňky stravy, zaměřte se hlavně na zdravou stravu.

Zdroj: Theheartysoul

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články