Přeslička rolní podpoří zdraví kostí, sníží bolest kříže a také kloubů

Přeslička rolní je velmi zdravá rostlina, která disponuje řadou užitečných zdravotních přínosů. Abyste ji mohli aplikovat, stačí si připravit správnou směs.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přeslička rolní je léčivá rostlina, která si svou oblibu jako léčivý prostředek získala již v dobách Řecké a Římské říše. V dnešní době již vědci ví, že přináší řadu užitečných zdravotních benefitů, a to zejména co se týče léčby ran, úlevy od bolesti v kříži a zlepšení zdraví kůže, vlasů a kostí. Abyste z ní však mohli vytěžit maximum, je podle lékařky Kathy W. Warwick dobré znát vhodný recept na domácí směs, kterou lze aplikovat v případě potíží přímo na kůži. Její příprava je velmi jednoduchá. 

1) Podporuje zdraví kostí

Přeslička pomáhá inhibovat osteoklasty a stimulovat osteoblasty, kostní buňky, které se neustále přetváří, aby zabránily nerovnováze způsobující křehkost kostí a které se starají o syntézu kostí. To znamená, že může být velmi užitečná při onemocněních, jako je osteoporóza (ta se například vyznačuje příliš aktivní činností osteoklastů). Většina vědců se domnívá, že za těmito účinky stojí obsah oxidu křemičitého, který tvoří až 25 % obsahu této rostliny. Křemík je totiž taktéž přítomen v kostech a zlepšuje jak jejich tvorbu, tak i hustotu.

2) Působí jako přírodní diuretikum

Diuretika jsou látky, které zvyšují vylučování moči z těla – a právě diuretické účinky jsou jednou z nejpřínosnějších vlastností přesličky rolní, zejména v lidovém léčitelství. Dokonce vyšlo najevo, že její užívání ve správně formě působí mnohem lépe než komerční léky. Tento benefit je přičítán především její vysoké koncentraci antioxidantů a minerálních solí. Stejně tak však stojí za zmínku, že tato rostlina prokázala potenciál také jako prostředek pro léčbu močové inkontinence a nokturie (chronické noční močení).

3) Podporuje hojení ran a zdraví nehtů

Lokální aplikace přesličky rolní ve správné formě je skvělý způsob, jak léčit rány na pokožce a další kožní problémy – je dokonce natolik účinná, že pomáhá rychleji se zotavit z porodu a zbavit se bolestí. Stejně tak si však dokáže skvěle poradit s zarudnutím a otoky kdekoliv po těle, lupénkou a deformacemi na nehtech. Je ovšem nutné poznamenat, že vědci vyžadují provést další studie a výzkumy, které by dokázaly tyto skutečnosti o přesličce rolní potvrdit. 

měkké a tenké nehty iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Podporuje růst vlasů

Přeslička rolní prospívá díky svému obsahu křemíku a dalších účinných antioxidantů také vlasům. To především tím, že pomáhá snižovat záněty a stárnutí vlasových vláken způsobené volnými radikály, jejich vypadávání a ochabování. Stačí tuto rostlinu užívat ve správné formě, například jako doplněk stravy, a změny poznáte se vší pravděpodobností již brzy. Přesto je však důležité poznamenat, že vědci i v tomto případě vyžadují provést další studie, které by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit. 

Domácí směs proti bolesti kříže a kloubů

Z přesličky rolní si můžete připravit velmi účinnou domácí směs proti bolestem kloubů, kříže a kostí. K její přípravě budete potřebovat 

  • 60 % alkohol (nejlépe Alpa)
  • Přesličku rolní (rostlina)

Stačí nalít alkohol do sklenice, vmačkat do ní přesličku rolní a poté ji pořádně utěsnit. Jakmile budete mít hotovo, postavte ji na okno a nechte obsah louhovat nejméně 2 týdny. Po uplynutí této doby můžete lék začít užívat – připravte si silnou gázu, namočte ji do roztoku a večer ji omotejte kolem bolavého místa nebo ji na něj přiložte. Následně oblast přikryjte potravinářskou fólií a zabalte, abyste zbytečně nezašpinili postel. Zábal nechte působit přes noc a opakujte nejméně tři dny po sobě.

Jak často a jakým způsobem užíváte přesličku rolní vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články