Přínosy i rizika pravidelného pití kávy u žen i mužů - JakZdravě.cz

Přínosy i rizika pravidelného pití kávy u žen i mužů

Káva je jeden z nejvyhledávanějších nápojů na světě. Mnoho lidí si neumí představit ráno bez voňavého šálku. Obsahuje mnoho užitečných látek a dodává energii.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Všeho ale s mírou, kromě zdravotních benefitů jsou tu i rizika.
Káva chrání před některými chorobami

  • Parkinsonova nemoc
  • Diabetes
  • zhoubné onemocnění a jiné choroby jater
  • choroby srdce

Kofein obsažený v kávě a jiných nápojích může chránit před vznikem Parkinsonovy choroby. Některé studie naznačují, že vypitím čtyř šálků denně, můžete snížit riziko Parkinsonovy choroby až pětinásobně, zvlášť u mužů.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Káva je celosvětově velmi populárním nápojem

V roce 2014 se vědcům podařilo shromáždit údaje, mající souvislost s pitím kávy a vznikem diabetu 2. typu. Přidáním jednoho šálku kávy denně navíc, po dobu čtyř let, se snížilo riziko choroby o 11 %.

Výsledky rozsáhlého výzkumu naznačují souvislost mezi pitím kávy a rakovinou jater. Čím více, tím lépe! Pokud zvládnete vypít tři šálky denně, může to snížit riziko rakoviny až o 50 %. To platí i u jiných jaterních chorob, například žlučových kamenů.

Pití kávy může ochránit srdce. Konzumací alespoň průměrného množství kofeinu, může snížit pravděpodobnost srdečního selhání až o 11 %. Stejně tak může příznivě ovlivnit krevní tlak.

Káva má i svá rizika

I přes nesporné pozitivní účinky, může mít pití kávy i svá negativa. U žen bylo zjištěno, že konzumací vyšších dávek kofeinu, může docházet k častějším zlomeninám kostí. Pití kávy v těhotenství není úplně bez rizika. Větší množství kofeinu může způsobit potrat, nižší porodní hmotnost nebo předčasný porod.

I když není dostatek důkazů, některé studie naznačují souvislost mezi pitím většího množství kávy a endometriózou. Může působit nepříznivě na trávicí trakt. Dospívající by se měli vyvarovat pití většího množství kávy, v dospělosti to může znamenat větší riziko úzkostných stavů.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kávu pijeme hlavně kvůli dodání energie

I když káva obsahuje mnoho prospěšných látek, byly zde zjištěny toxiny a jiné chemické látky. Například akrylamid, který je vedlejším produktem pražení. Stejně tak byla kontaminována mykotoxiny.

I když se vědci nemohou shodnout, jaká je bezpečná dávka kofeinu denně, obecně se kloní k názoru, že bezpečná dávka je 3–4 šálky denně. Potom má pití kávy pozitivní účinky. Kávě by se zcela měly vyhnout těhotné a ženy s vyšším rizikem zlomeniny kostí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby