Snižte hladinu cholesterolu bez potřeby statinů. Těchto 6 potravin pomáhá s jeho regulací a tím eliminuje veškerá rizika

Vysoká hladina cholesterolu patří k rozšířeným zdravotním problémům, se kterými se potýká spousta lidí. Je nutné ji léčit, protože jinak přispívá ke vzniku dalších onemocnění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na pravidelných preventivních prohlídkách u praktického lékaře se obvykle kontroluje množství cholesterolu v krvi. Jedná se o životně důležitou látku, která pomáhá při tvorbě buněčných membrán a hormonů. Jeho zvýšená hladina je však rizikovým faktorem onemocnění kardiovaskulárního systému. Lékař Gary Gerstenblith, MD se zabývá nemocemi srdce, a proto ví, jak je důležité mít hladinu cholesterolu pod kontrolou.

Když vám zjistí vyšší hodnoty cholesterolu v krvi

Vysoký cholesterol neznamená bezprostřední ohrožení na životě. Je to ale rizikový faktor, který vede k postižení srdce a ke vzniku mrtvice nebo infarktu. Bývá příznakem cukrovky, obezity nebo metabolického syndromu. Většinou je na vině tučná strava a málo pohybu. Jestliže je vysoký cholesterol u člověka zjištěný, dostane doporučení ke změně jídelníčku a způsobu života. A také léky k jeho snížení. Existují ale i přírodní prostředky, které hladinu cholesterolu snižují.

1) Astragalus neboli kozinec

Kozinec je bylina používaná na podporu obranyschopnosti organismu. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Příznivě ovlivňuje i hladinu cholesterolu v krvi a chrání zdraví srdce.

2) Hloh

Tento keřík se využíval už ve starověkém Římě. Hloh obsahuje látky, které léčí mírnější formy srdečního selhání. Může mít ale negativní interakce s mnoha léky, takže o jeho použití je vhodné se poradit se svým lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pohyb je pro snížení hladiny cholesterolu důležitý

3) Lněné semínko

Lněný olej a lněné semínko obsahují vysoké množství kyseliny alfa-linolenové, což je omega-3 mastná kyselina, která pomáhá snížit riziko srdečních nemocí. Může také snížit hladinu cholesterolu u lidí, kteří jí trpí.

4) Rybí olej a omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou považovány za prostředek ke snížení rizika vzniku onemocnění srdce. Doporučuje se jíst jednu až dvě porce tučných ryb týdně, což snižuje riziko infarktu. Tyto kyseliny najdete také ve vlašských ořeších, řepkovém oleji a sójových bobech.

5) Červená kvasnicová rýže

V tradiční čínské medicíně se používá červená kvasnicová rýže, což je druh fermentované rýže, jež se vyrábí za použití speciálního druhu kvasnic. Je zdraví prospěšná, protože pomáhá snižovat cholesterol v krvi.

iČesnek také pomáhá snížit cholesterol v krvi

6) Česnek

I česnek pomáhá snižovat vysoké hodnoty cholesterolu a zpomalovat průběh aterosklerózy. Lze ho konzumovat syrový, vařený i ve formě potravinových doplňků.

Výhody a nevýhody přírodních prostředků

Výhodou přírodních prostředků na léčbu vysoké hladiny cholesterolu je jejich snadná dostupnost i bez lékařského předpisu. Jsou k mání jako potravina v obchodech, nebo potravinový doplněk v lékárnách. Ne vždy jsou ale účinné. Takže je mnohdy lepší dát přednost lékům předepsaným lékařem a přírodní prostředky brát jen jako doplňující léčbu. Pozor je třeba dávat na vedlejší účinky a možnou interakci s léky.

Změna životního stylu a stravy

Pro účinnou léčbu vysoké hladiny cholesterolu je třeba změnit životní styl ve prospěch zdravého jídelníčku, pohybu a snížení obezity nebo nadváhy. Omezit je třeba i kouření. Jídelníček by měl obsahovat libové maso, žádné živočišné tuky, více rostlinné stravy, zeleniny a ovoce.

Jak vy bojujete s vysokou hladinou cholesterolu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články