Únava, lámavé nehty, či špatná paměť? Signál, že tělu chybí jeden důležitý prvek, bez kterého neumí fungovat

Nedostatek zinku v těle může mít mnohé následky, kterým je třeba předcházet. Proto už při prvních projevech deficitu tohoto minerálu se musí hladina opět srovnat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zinek je životně důležitý minerál, který naše tělo potřebuje k boji proti infekcím a k tvorbě nových buněk. Proto je stěžejní i u hojení ran a dokonce i vytváření DNA. Jestliže ho vaše strava neobsahuje dostatek, pak můžete začít pociťovat určité příznaky jeho deficitu. Ať už v podobě vypadávání vlasů, neustálé únavy či snížení chuti k jídlu a čichu. Velký nedostatek tohoto minerálu není úplně běžný, avšak stále se u některých lidí vyskytuje.

Příznaky nedostatečného příjmu zinku

Zinek je nepostradatelnou živinou obsaženou v naší potravě. Má zásadní postavení při produkci buněk a správnému průběhu dalších imunitních funkcí. Velice důležitou roli hraje tento prvek také v růstu, sexuálním vývoji a reprodukci. Jakmile by se naše tělo dostalo do vážného nedostatku zinku, mohlo by to silně ovlivnit tvorbu nových buněk a tedy i veškeré další procesy neustále probíhající v našem těle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi příznaky se může objevit průjem, nevysvětlitelné hubnutí, únava, nehojící se rány, ztráta chuti k jídlu či dokonce i vředy na kůži. Díky jeho nezbytným funkcím v našem těle by se jeho nedostatkem spustila řada nepříjemností. Počínaje zmíněným průjmem či nesoustředěností až po padání vlasů, nehojení ran a tvorbu otevřených vředů na povrchu kůže. Při závažných potížích vždy okamžitě kontaktujte odborníka a poraďte se s ním.

Kdy je i mírný nedostatek zinku nutné řešit

Pokud je žena těhotná a je v deficitu zinku, tak to pro dítě znamená obrovský risk. Protože jakmile není dostatek potřebných živin pro vývin a růst miminka, nastává obrovský problém. Deficit tohoto minerálu obvykle pocítíte ještě před tím, když se otěhotnět pouze snažíte. V takovéto situaci se totiž tento nedostatek může stát velkou a nezdolatelnou překážkou. Kterou je nutné nejdříve odstranit.

iZdroj fotografie: Pixabay

K diagnostikování problému se zinkem nestačí pouhý krevní test. Jestliže má lékař na jeho nedostatek určité podezření, pak musí provést testy krevní plazmy, až tehdy jsou výsledky průkazné. Mezi další metody se řadí testování z moči či analýza vlasu. Deficit tohoto důležitého minerálu může mít několik příčin. Například je zkrátka málo zastoupen ve vaší stravě, nebo se ve vašem těle špatně vstřebává.

Léčba – změna jídelníčku, doplňky stravy

Dlouhodobější léčba nedostatku zinku spočívá především ve stravě. Určitě byste v takových případech měli zvážit zakomponování více červeného masa, semínek, divoké rýže, ústřic či drůbeže. Jestliže jste vegetariáni, pak za zkoušku rozhodně stojí alternativní zdroje zinku jako jsou pečené fazole, mandle, kešu nebo hrášek. Těmito všemi potravinami i předejdete i úpadku hladiny zinku ve vašem organismu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také doplňky stravy jsou účinné v léčbě deficitu zinku a jeho předcházení. Tento minerál je často obsažen v mnoha multivitaminových doplňcích. Dále se samozřejmě dají sehnat pilulky výhradně s tímto prvkem. Jestliže se však rozhodnete používat ty, pak buďte opatrní. Některé mohou totiž vyvolat špatné reakce s antibiotiky, léky na artritidu či diuretiky. Proto se raději vždy poraďte se svým doktorem.

Věděli jste o tom, jak důležitý a nezbytný zinek je?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr