Zavodnění, vysoký krevní tlak a velká žízeň: Možná to přeháníte se solí

Pokud vás trápí otoky, suchost v ústech a další příznaky, možná se potýkáte s tzv. bílou smrtí. Raději si dejte pozor před dopady tohoto problému.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nadměrná konzumace soli může mít velmi nebezpečný dopad na vaše zdraví. Pokud to s ní přeháníte i vy, raději co nejrychleji přestaňte, neboť byste mohli výrazně narušit některé tělesné procesy. Obzvláště nebezpečný dopad může mít podle lékaře Grant Tinsley na krevní oběh, neboť způsobuje nerovnováhu draslíku, a v některých případech vede k tvorbě ledvinových kamenů. Sůl je přitom přítomna skoro všude, včetně uzenin, sýrů, v hotových produktech a mnoha dalších. Z tohoto důvodu by měl být na pozoru každý. 

Bolesti hlavy a vysoký krevní tlak 

Pokud jíte příliš mnoho soli, můžete se v důsledku potýkat s chronickou bolestí hlavy, a to zejména v oblasti kolem čelního laloku. Důvodem je skutečnost, že její nadměrné množství poškozuje tepny a narušuje schopnost mozku přijímat správné množství kyslíku a krve. Jedná se o nebezpečný problém, který navíc často doprovází příznaky, jako je letargie, zvýšená žízeň a sucho v ústech. V případě, že na sobě některé z těchto známek rozpoznáte, raději se co nejdříve poraďte se svým lékařem a pokuste se změnit své stravovací návyky. 

Nadměrná konzumace soli může vést také k vysokému krevnímu tlaku, což je faktor, který má vliv na celkové zdraví těla – bohužel však negativní. Jeho přítomnost totiž podle webu Healthline zvyšuje riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Abyste se vyhnuli případným problémům, je nezbytné zaměřit se na vhodný jídelníček a ten dodržovat nejlépe každý den. Pokud by ani to nepomohlo, lékař vám pravděpodobně doporučí užívat vhodné léky. 

13 potravin, které podporují cirkulaci krve a snižují krevní tlak + jak vůbec poznat, že je něco v nepořádku

Suchá ústa a velká žízeň 

Pokud máte neustálou žízeň a ani po požití velkého množství vody ji nedokážete uhasit, pak je na vině se vší pravděpodobností sůl. Jakmile na sobě rozpoznáte tento příznak, měli byste jej řešit zavčasu, protože by mohl naznačovat závažnější problémy, včetně například poškození ledvin či narušení krevního oběhu. Z dlouhodobého hlediska pak může tato záležitost vést ke snížení schopnosti rozpoznávání určitých chutí a zvýšení rizika problémů s dutinou ústní, jako je například tvorba nepříjemných aftů a popraskaný jazyk. 

Sklenička s vodou iZdroj fotografie: iStock
Nadměrný příjem soli může vést k neustálé žízni

Časté otoky a zavodnění těla 

Nadměrné množství soli v těle může vést k hromadění vody, protože má tendenci zadržovat tekutiny. To se může projevit zavodněním těla a častou tvorbou otoků, a to zejména v dolních končetinách. Kromě toho je zvýšený přísun této potraviny spojován se selháním ledvin, jater nebo dokonce srdce. V důsledku neschopnosti těla se okysličit je pak možné, že se pacient bude potýkat se sníženou imunitou, problémy s koncentrací a únavou. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, jak může sůl vašemu tělu naopak pomoci

Bolest při močení a nevolnost: Možná jde o ledvinové kameny

Ledvinové kameny a silná bolest na hrudi 

V neposlední řadě pak může nadměrný přísun soli vést ke zvýšení vylučování vápníku močí, což zvyšuje riziko tvorby ledvinových kamenů. Pokud byste se s tímto problémem potýkali, je dobré se co nejrychleji obrátit na svého lékaře, neboť by mohl z dlouhodobého hlediska výrazně poškodit vaše zdraví. Přebytek této potraviny také zhoršuje funkci srdečního systému, což může vést k příznakům, jako je například bolest na hrudi nebo dokonce dušnost. 

Jakým způsobem kontrolujete přísun soli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články