Bolest při močení a nevolnost: Možná jde o ledvinové kameny

Na nepříjemné ledvinové kameny může upozornit bolest v zádech, břiše či boku, bolest při močení, krev v moči nebo časté a naléhavé návštěvy toalety.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o nejběžnější problém spojený s močovým systémem vůbec. Jde o tvrdé minerální úlomky, které se mohou vytvářet v ledvinách. Pokud jsou malé, tělo je schopné je vyloučit společné s močí. Ovšem pokud jsou větší, je zapotřebí pomoc lékařů, kteří je odstraní. Lékař Matt Coward vysvětluje, že mezi typické příznaky poukazující na ledvinové kameny patří bolest při močení, bolest v zádech, břiše nebo boku, ale také potřeba chodit častěji a naléhavěji na záchod či horečka se zimnicí.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny se tvoří v ledvinách a jedná se o tvrdá ložiska minerálů a solí, jak zmiňuje článek na stránkách Mayoclinic. Tvoří se v těle, když dojde k nahromadění mnoha minerálů v moči, což se může stát například tehdy, pokud není tělo dobře hydratované. Kameny se mohou se značně lišit svou velikostí – od velikosti připomínající tečku za větou až po ty, které mohou zabírat téměř celou ledvinu. Pokud je kámen malý, opustí tělo bez větších potíží samovolně bez léčby. V případě větších kamenů budete potřebovat pomoc lékařů k jejich rozbití a odstranění.

Příznaky ledvinových kamenů

Jak uvádí i web PennMedicine, příznaky se zpravidla dostaví až ve chvíli, kdy se kameny nemohou posunout dolů močovody, kterými se moč vlévá do močového měchýře. Tím se blokuje tok moči z ledvin. A i z tohoto důvodu lze o močových kamenech říci, že se jedná o velice bolestivý problém.

bolest v zádech - ledviny iZdroj fotografie: Pexels
Mezi typické příznaky ledvinových kamenů patří bolest v zádech.

Bolest v břiše, zádech či boku

Tato bolest bývá občas označována také jako ledvinová kolika a jedná se o jednu z nejhorších bolestí vůbec. K bolesti často dochází ve chvíli, kdy se kámen posune do močovodu, což způsobí tlak v ledvinách. Bolest se zpravidla objevuje náhle a spolu s časem se mění její místo i intenzita. Umístění bolesti je většinou na boku, zádech, ale také může být například pod žebry.

Pálení či bolest při močení

Ve chvíli, kdy se kámen dostane na rozhraní močovodu a močového měchýře, dochází i k bolesti během močení. Často je tato bolest velice ostrá.

žena a toaleta - časté močení iZdroj fotografie: Freepik
Jedním z častých příznaků ledvinových kamenů je časté močení nebo nutkavá potřeba jít na toaletu.

Nucení k močení

S ledvinovými kameny je spojena také potřeba častěji a naléhavěji chodit na malou, což může být příznakem například i menopauzy, o které jsme na webu JakZdravě již psali. Ovšem ve chvíli, kdy kameny uvíznou v močovodu, může také docházet ke zpomalení nebo zastavení toku moči, což vyžaduje lékařskou pohotovost.

Kalná moč, případně moč s příměsí krve

Krev v moči patří mezi běžné příznaky ledvinových kamenů, někdy není obsah krve viditelný běžným okem, ale pod mikroskopem již ano. Můžete také pozorovat změnu v čirosti moče či si všimnout jejího silného zápachu.

Jak na ledvinové kameny: Úlevu slibuje lidový pomocník olivový olej

Nevolnost

O zvracení, a jak si od něj ulevit, o tom jsme již na našem webu psali. Nevolnost doprovázená právě zvracením se objevuje velice často ve spojitosti s ledvinovými kameny. Jednak se může jednat o podrážděný žaludek, v některých případech se také jedná o reakci těla na invazivní bolest.

Horečka

V případě ledvinových kamenů se zpravidla vyskytuje horečka přesahující 38 °C. Ta je často doprovázena ještě zimnicí či třesem.

Jak jste si poradili s ledvinovými kameny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články