Podivné příznaky, kterými tělo upozorňuje na špatný pitný režim. Může to zajít daleko

Už při mírném nedostatku vody v těle se objevuje mnoho příznaků. Při déletrvající vážné dehydrataci dochází až k závažnému ohrožení na životě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Voda je pro tělo životně důležitá a při dlouhodobě mírné dehydrataci nemůže být tělo zdravé, upozorňuje dietoložka Jillian Kubala, M.S. Bez jídla lze přežít i několik dní, ale na dehydrataci lze zemřít mnohem dříve. Tělo vám dává včas najevo hned několika signály nedostatečný příjem tekutin.

1) Snížená tvorba moči

Zdravý člověk navštěvuje toaletu přibližně sedmkrát denně, ale samozřejmě to může být i více nebo o něco méně v závislosti na mnoha faktorech. Jestliže však máte potřebu močit například jen dvakrát za den, je velmi pravděpodobné, že pijete velmi málo tekutin. Ledviny filtrují veškeré tekutiny z těla a s přebytečnou vodou vylučují z těla odpadní a škodlivé látky. Pro správnou funkci potřebují vodu, proto při dlouhodobě nízkém příjmu tekutin se může i jejich funkce zhoršit a snáze vznikají i jiná onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Tmavá barva moči

Jestliže tělo šetří vodu a ledviny jí vylučují jen málo, moč se stává z důvodu hromadění všech ostatních látek velmi koncentrovaná. Moč zdravého a dobře hydratovaného těla je světle žlutá, zatímco při dehydrataci má moč velmi tmavě žlutou až hnědou barvu.

3) Suchá kůže

Také kůže potřebuje pro správnou funkci vodu. Při nedostatečném příjmu tekutin ztrácí kůže schopnost obnovování kožních buněk a také elasticitu. To se začne projevovat suchou pokožkou a popraskanými rty. Zdravotníci také používají ke zhodnocení stavu hydratace tzv. kožní turgor. Ten spočívá v uchycení a následném uvolnění kousku kůže mezi dvěma prsty na místech, kde se vyskytuje kožní řasa, například na břiše. Hydratovaná pokožka se rychle vrací do původního stavu, zatímco středně až těžce dehydrovaná chvíli zůstává v napjaté poloze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Suché sliznice

Kromě suché kůže se nedostatek vody v těle projeví i suchými sliznicemi. To lze poznat především v ústech, když se z důvodu nízkého příjmu tekutin značně sníží tvorba slin a člověk začne pociťovat vysychání ústní sliznice.

5) Bolest hlavy

Bolestmi hlavy vás tělo často upozorňuje už na mírný nedostatek vody v těle. Včasné vypití tekutin může příznaky záhy zmírnit. Běžný zvýšený příjem tekutin může pomoci i osobám trpícím migrénou ke snížení frekvence doby trvání záchvatů.

6) Závratě a mdloby

Při nedostatečném příjmu tekutin můžete začít pociťovat točení hlavy a závratě, které se zpočátku objevují především při vstávání z postele. Výraznější dehydratace může způsobit i omdlení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7) Nízký krevní tlak a bušení srdce

Tyto dva příznaky mohou být známkou i jiných stavů nebo onemocnění, ale objevují se i při dehydrataci. Z vody je hojně tvořena krev, proto při nedostatku tekutin cirkuluje v cévách její menší objem. To se tělo snaží kompenzovat zvýšením tepové a dechové frekvence a snížením krevního tlaku. Tento stav ale vzniká při těžké dlouhodobé dehydrataci, která může vést při dalším neřešení k závažným stavům ohrožujícím člověka na životě.

8) Špatná koncentrace

Nedostatek tekutin má nepříznivý vliv na činnost mozku, schopnost koncentrace a negativně ovlivňuje i krátkodobou paměť. V některých případech může změnit i náladu a psychický stav, proto se některé dehydrované osoby mohou projevovat zmateně až nahněvaně.

Kolik tekutin denně vypijete?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články