Sklenice mléka s medem zlepší kvalitu spánku a podpoří zdraví srdce

Mléko i med jsou chutné a v přiměřeném množství i neobyčejně zdravé potraviny, které vám mohou pomoci zpevnit kosti i zlepšit kvalitu spánku.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kombinace mléka a medu se vyskytuje často nejen sama o sobě, ale také v dezertech i různých nápojích. Nejen, že jejich kombinace přináší uklidňující účinek, ale také bohatou a skvělou chuť. Účinek sklenice teplého mléka s medem pro lepší spánek je už podpořen i vědou. Lékařka Natalie Olsen vysvětluje, že kombinace těchto potravin může podpořit zdraví srdce i pevnost kostí.

Zlepšení kvality spánku

Asi téměř každý slyšel, že sklenice teplého mléka s medem před spaním vám pomůže k lepšímu spánku. Vědci během zkoumání zjistili, že na spánek příznivě působí obě složky také odděleně. Konzumace mléka i mléčných výrobků také zlepšuje problémy s usínáním. Asi polovina polévkové lžíce medu stačí ke zlepšení kvality spánku a nočního kašle u lidí s respiračními infekcemi.

Podpora pevnosti kostí

Je obecně známo, že mléko je skvělým zdrojem vápníku, který hraje klíčovou roli ve zdraví kostí. Prokázalo se totiž, že pití mléka může zlepšit minerální hustotu kostí a tím se snižuje riziko osteoporózy a zlomenin. Kombinace mléka s medem by mohla přínos pro zdraví kostí ještě zvýšit. Med totiž může podpořit zdraví kostí díky jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.

iZdroj fotografie: Freepik

Podporuje zdravé srdce

Mléko je užitečné pro zdraví srdce zejména tím, že zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Tím se odstraňuje plak z tepen a tak je tělo chráněno před srdečními chorobami. Tato vlastnost je ovšem typická pro plnotučné mléko, nikoliv pro mléko odstředěné. Kromě toho je mléko bohaté na draslík, který pomáhá snižovat hladinu krevního tlaku. Med zase snižuje hladinu celkového i LDL (špatného) cholesterolu, což jsou rizikové faktory pro srdeční onemocnění.

Recept proti kašli i zánětu dýchacích cest

Kombinace mléka s medem je nevhodná pro lidi trpící intolerancí na laktózu nebo pro lidi držící bezmléčnou dietu. Med má zase vysoký obsah cukrů a kalorií, tudíž může přispět k nárůstu hmotnosti. Proti kašli a zánětu dýchacích cest je vhodný následující recept. Převařte 250 ml mléka a nechte ho vychladnout, přidejte 1 lžičku másla a medu. Směs dobře promíchejte. Poté přidejte asi ¼ lžičky jedlé sody a 1 žloutek a znovu promíchejte. Pro skvělou chuť je možné přidat lžičku koňaku. Při kašli je vhodné tuto směs konzumovat po dobu 5 dní.

Jak často pijete mléko s medem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články