Jen pár kapek do horkého mléka vyčistí plíce, zastaví kašel i záněty

Toto jedinečné přírodní léčivo vám pomůže vyléčit řadu onemocnění a obecně podpořit vaše zdraví. Stačí přidat pár kapek do horkého mléka a úleva přijde brzy.

Propolis i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V poslední době vychází čím dál více najevo, že některé přírodní prostředky mohou fungovat pro lidské zdraví mnohem lépe, než kdejaké komerční léky plné chemikálií. To platí obzvláště pro propolis, který vyrábí včely z pryskyřice stromů a jiných rostlinných zdrojů, aby ochránily své úly před bakteriemi, viry a houbami, a celkově je mohly udržovat čisté. Tato jedinečná látka se však může pyšnit řadou zdravotních účinků pro člověka, neboť obsahuje bioaktivní sloučeniny, jako jsou flavonoidy, polyfenoly a éterické oleje.

Propolis a lidské zdraví 

Propolis je přírodní látka, kterou včely vyrábí z pryskyřice stromů a jiných rostlinných zdrojů, aby utěsnily a dezinfikovaly své úly, což jim pomáhá udržet vnitřní prostředí čisté a zabezpečit ho proti vnějším nebezpečím, jako jsou bakterie, viry a houby. Pro člověka je tato sloučenina však jedinečným léčivem, neboť obsahuje přes 200 účinných sloučenin, které podporují lidské tělo a pomáhají jej chránit před různými nemocemi, jako je například kašel nebo zánět – stejně tak jeho pravidelné užívání skvěle pomáhá čistit plíce. 

Mezi účinné složky v tomto přírodním léčivu patří zejména vitamíny skupiny B a aminokyseliny, které jsou důležité pro fungování imunitního systému – nejsilnějšími z nich jsou poté bioaktivní látky, včetně flavonoidů, polyfenolů a éterických olejů, které propolisu dodávají antiseptické a protizánětlivé vlastnosti (na jejich základě se také určuje samotná kvalita propolisu). Další výhodou tohoto přírodního léčiva je skutečnost, že obsahuje antibiotika, která zabraňují pronikání škodlivých mikroorganismů a infekcí do těla. 

Oblíbený je zejména v tradiční medicíně 

Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem je tato užitečná látka považována za jedno z nejúčinnějších přírodních léčiv vůbec a svůj význam si získala zejména v tradiční medicíně, kde se používá pro různé problémy, včetně bolestí v krku, nachlazení a jiných virových onemocnění, dýchacích potíží, zánětu a dokonce také kožních infekcí. Jeho vlastnosti prokázaly také četné studie, podle kterých je také účinným přírodním anestetikem, antioxidantem, antiseptikem a stejně tak i antibiotikem.

Včela na rostlině iZdroj fotografie: Freepik
Propolis je účinným přírodním léčivem

Propolis v kombinaci s mlékem 

Propolis se v tradiční medicíně často používá při bolestech žaludku, popáleninách, kuřích okách, plísňových onemocněních, akné, ekzémech, dýchacích potížích, nachlazení, zápalu plic, problémech s dásněmi, kašli a také pomáhá zastavovat zánětlivé procesy v těle. Abyste z něj vytěžili co nejvíce a mohli využít jeho blahodárné zdravotní přínosy, je vhodné užívat jej v kombinaci s teplým mlékem (toto skvělé duo vám pomůže zejména při plicních potížích, kašli, klasickém nachlazení, chřipce a také silně ucpaném nose). 

Příprava nápoje je přitom velmi snadná. Stačí přidat 20 kapek propolisu do 300 mililitrů horkého mléka (pro děti do 6 let pouze 4 kapky, jinak by mohl mít kvůli své obrovské síle vedlejší účinky). Obě ingredience stačí pořádně zamíchat a poté vypít před spaním – nejenže se vám udělá druhý den mnohem lépe, ale také budete moci snadněji usnout. Je ovšem důležité poznamenat, že pokud užíváte silné léky nebo trpíte vážným onemocněním, měli byste se před konzumací tohoto přírodního prostředku vždy poradit s praktickým lékařem. 

Jak propolis využíváte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články