Roztaví tuky a pročistí játra: Jen těžko byste hledali lepšího domácího pomocníka

Existuje mnoho potravin, které napomáhají hubnutí a množství dalších, ze kterých profitují játra. Tento nápoj spojuje výhody obou. Navíc je lahodný, takže si jej nejde nezamilovat.

hubnutí tuku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud chcete ulevit svým játrům, pijte hodně vody, jezte zdravě a nezapomeňte alespoň trochu cvičit. Stejná pravidla platí i pro hubnutí. Můžete také do jídelníčku zařadit potraviny, které posilují činnost jater a další potraviny, které pomáhají spalovat tuky a zrychlují metabolismus. Nebo na to jděte chytře a sáhněte po potravinách, které obě tyto výhody spojují.

Citrony, melouny a hubnutí

Vodní meloun obecně je skvělým ovocem na hubnutí, a to už jen z toho důvodu, že je z 90 % tvořen vodou. To však není jediný důvod, proč jej zařadit do stravy, když se snažíte shodit přebytečná kila. Meloun je totiž také skvělým zdrojem aminokyseliny zvané arginin, která podle dostupných studií prokazatelně pomáhá rychle spalovat tuky.

Citrony se na podporu hubnutí používají již velmi dlouhou dobu. Snad všechny recepty na hubnutí obsahují citron nebo obdobnou potravinu napěchovanou vitaminem C. Důvod je prostý, vědci totiž spojili vitamin C s tělesnou hmotností a obvodem pasu. Jedna studie například zjistila, že vitamín C a tělesná hmotnost jsou v nepřímém vztahu, což znamená, že nízké plazmatické koncentrace kyseliny askorbové jsou spojeny s vysokým indexem tělesné hmotnosti (BMI) a naopak. Zjednodušeně řečeno, čím více vitaminu C, tím nižší BMI.

Citrony, melouny a zdraví jater

Obsahují velké množství vitaminu C, flavonoidů, karotenoidů a další bioaktivních látky, které bojují proti oxidačnímu poškození, zpomalují proces stárnutí a chrání játra. Studie navíc prokázaly, že pokud konzumujete citrony a další citrusové plody, játra produkují více enzymů. Výzkumy také ukazují, že citrony snižují množství tuku v játrech a bojují proti jejich poškození, včetně toho, které je způsobeno alkoholem.

meloun a citron a nápoje z nich iZdroj fotografie: Freepik
Kombinace melounu a citronu pročistí játra a usnadní hubnutí.

Melouny zase pomáhají játrům zpracovávat čpavek, který se tvoří jako vedlejší odpadní produkt při trávení bílkovin. Stejně jako citrony, i melouny obsahují značné množství vitaminu C, opět tedy pomáhají v boji proti zánětům a působí jako antioxidant potřebný pro zdravý metabolismus. Melouny jsou bohaté i na draslík, který napomáhá správnému fungování nervů a svalů. Pomáhá tak zajistit správnou činnost jater.

Nápoj na hubnutí a současné ozdravení jater

Pokud tedy toužíte zhubnout pár přebytečných kilogramů a zároveň posílit svá játra a dodat tělu dávku vitaminů a antioxidantů, připravte si jednoduchý melounovo citronový nápoj. Na jeho přípravu budete potřebovat:

  • 2 plátky melounu
  • 1 citron

Meloun nakrájejte na kostičky a rozmixujte, šťávu z citronu vymačkejte a přidejte k melounu. Pro přípravu tohoto nápoje můžete použít také odšťavňovač. Nápoj připravujte vždy čerstvý a pijte jej ráno na lačno.

Jak vám tento nápoj chutnal?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články